Erzurum’da zinde beslenmenin kuralları anlatıldı

Atatürk Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Dr. Akademisyen Merve Aydın Çil, “Dosdoğru, tartılı ve akla yatkın nemalanmak amacıyla şeker hastalığı ve sodyum klorür tüketiminin azaltılması gerekiyor. Sebze ürün tüketirken dahi rengarenk beslenmeliyiz.”dedi.

Atatürk Üniversitesi familya sahipliğinde, Halk Sağlığı Haftası nedeniyle Araştırı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Kağan Uslu Başkanlığında üniversitenin Gökçe Salonunda, “Ahali Sağlığı Etkinlikleri” mevzulu siyasal düzenlendi.

Panelde “Sağlıklı Yaşam İçin Muvazeneli ve Akla Yatkın Beslenme” konulu tike eden Çil, konunun önemine değinerek, “Mıhlı, dengeli ve doğru nemalanmak amacıyla şeker ve sodyum klorür tüketiminin azaltılması gerekiyor. Sebze ürün tüketirken birlikte rengarenk beslenmeliyiz.” diyerek konuştu.

Su kabil hazır para tüketiminin sağlık için muhteşem faktör olduğunu tabir fail Çil, çay ve kahve tüketiminin ise sınırlanmış olması gerektiğini aktardı.

Meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesini başvuru fail Çil, şöyle bitmeme etti:

“Yaşımıza, boyumuza, fiziksel aktivitemize makul namına beslenmemiz, meşbu yağ tüketimini artırmamız, balığa ilgi gösterip tüketimine dikkat etmeliyiz. Cılız baklagiller, cemi tahıllar evet de meyvenin kendisini kabuklu namına tüketmek geçişsiz. Nakit tüketimini ve fizikse aktiviteyi çoğaltmak gerekiyor. Ailedeki bütün erat bir sofrada tıpkısı yiyeceği yiyerek çocuklara örnek olacaklar ve bu şekilde dimdik beslenmeyi sağlayabiliriz.”

“Yoğurdun suyunu gerçekli çocuklara evde değerlendirelim”

Süt ve ürünlerinin mehabetli besin kaynağı olduğunu anlatan Çil, “Benzin ve ürünleri kalsiyumdan zengindir, mızrap ve dişler ile tahaccüm ve gelişime ulama sağlar. Benzen ve ürünlerini tüketirken şayet temelde kalp hastalığı ya birlikte riski varsa yağı azaltılmış zayıf ürünler yeğleme edilmeli. Çiğ benzin tüketilmemeli ve sütü kaynatma düzeyi ise 5-10 dakika olmalı. Yoğurdun suyunu gerçekli çocuklara evde değerlendirelim, vitaminden haddinden fazla zengindir.” ifadelerini kullandı.

Çil, çillenmiş patatesin tüketilmemesini, besin değerini kaybettiğini amacıyla tarhananın güneşte kurutulmamasını, boş yoğurt ve peynir kaplarının de mütenevvi hastalığa amil olmasından ufuk banko kullanılmamasını önerdi.

Çocukların, gebelerin, etkili spor yapanların ve taze erkeklerin ise gelişigüzel çevrim er bezi tüketmesini tavsiye mektubu eden Çil, etin suyundan feyiz kendisinin tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Panelde, diyet uzmanı Şefika Kaplan “Adolesan Çağı Obezitesi”, uzman fizyoterapist Farklı Sahtekâr ise “Uyumlu Fiziki Aktivite ve Egzersizler” konularında sokum yaptı.

Sunumların ardından katılımcıların istifham ve görüşleriyle panel sonradan erdi.Share: