“Evet Hakk” deyip yaylara asılarak ok atma deneyimi yaşadılar

Muş’un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamalarına katılan vatandaşlar, atölyelerde eğitmenlerin nezdinde ilk defa ok atma deneyimi yaşadı.

Etkinliklerin düzenlendiği “Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkı”nda, Okçular Vakfınca oluşturulan işlik, yurdun ciharıyek yanından gelen vatandaşlardan bandaj görüyor.

Burada ok ve yay hakkında bilgilendirilen vatandaşlar, ecdadın nazik zaferler kazandığı savaşlarda bildirme balaban yardımcıları olan aletlerin nasıl kullanıldığını öğrenme fırsatı buluyor.

Ardından “Ya Hakk” diye niteleyerek yaylalara asılan vatandaşlar, alana yerleştirilen putaları hedef alarak hayatlarında ilk kez ok atma deneyimi yaşıyor.

Okçular Vakfı ok eğitmeni Dünyalık Ulusoy, AA muhabirine, 26 Ağustos etkinlikleri için geldikleri Malazgirt’te ağababa sporu okçuluğu tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Ağababa sporu okçuluğu imar etmek istediklerini anlatan Ulusoy, “İnsanlar gelip burada ok atma heyecanını yaşıyor. Tığ da bu heyecana ortak oluyoruz. 26 Ağustos etkinlikleri çok pir geçiyor. Bu heyecanla bu etkinliğimizi bitmeme ettiriyoruz. Deniz var. Sabık yıllara göre bu sene su artmaya başladı. Malazgirt Zaferi coşkusunu sürdürmek üzere buraya gelenlere ok atmanın heyecanını yaşatıyoruz. Ok atmayı öğretiyoruz. Ata sporu okçuluğun lacerem olduğunu anlatıyoruz.”

Çocuk katılımcılardan Ferhat Kayhan ise ilk defa Malazgirt Zaferi etkinliklerinde ok attığını belirterek, “Belgi alıp putayı ortasından vurdum. Bura çokça güzel benzeri saha. Bu alanı çokça beğendim. Burada haddinden fazla eğlendik, ok attık. Okçuluk dede sporumuz. 13 yaşındayım ve ilk kez ok attığım için heyecanlıyım.” dedi.

Erzurum’dan gelen Ramazan Alpinist birlikte “Burada ok ve cirit oyunu attık, haddinden fazla eğlendik. Atlara bindik. Çok güzeldi. İlk el burada ok attım. Çokça ahenktar ara geçiriyoruz.” diyerek konuştu.

Ercan Yamlı ise bu etkinliklerin kente yardım sunduğunu kaydederek, “Böyle etkinliklerin düzenlenmesi bizi gururlandırıyor. İlk sefer burada ok attım. Kudretli oldum. Ok kovmak galeyan verici. Çok pir aktiflik oluyor. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.



Share: