Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’nın eşi emrihak eden kadınlara vereceği hane desteğinin detayları belli oldu

Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Yanık, eşi mevt etmiş içtimai yardım faydalanıcısı kadınlara yönelik yeni tıpkısı desteği hayata geçireceklerini belirtti. Üzüntülü, “Eşi Emrihak Etmiş Kadınlara Müteveccih Göz Destek Programı kapsamında 2 bin 23 sayı hane temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL bindi vereceğiz” dedi.

Vekil Yanık, basamak projesinin kapsamına ilişik açıklamalarda bulunarak, bahis konusu destekten eşi ahiret yolculuğu etmiş ve 18 gözyaşı şeş en bir iki 3 çocuğa eş olan içtimai müzaheret faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini belirtti. 300 bin TL destek sağlanacak proje ile ilişkin zül edilen soruların yanıtları ise Bakan Acılı eliyle cevaplandırıldı.

– BÖLÜK SAYISI 2 BİN 23 OLACAK

Eşi ahiret yolculuğu etmiş, 18 gözyaşı altında genişlik bir iki üç çocuklu kadınlara 2 bin 23 nüsha konut verilecek. Toplamda 607 milyon TL bütçesi ile hane başına 300 bin TL bindi verilecek. İhtiyaç mahsus basamak başına 300 bin teklik cins belediyelerden sağlanacak.

– İKİ FORMÜL VAR

Bindi kapsamında eşi ölüm fail kadına verilecek bindi bölük yapımı yahut mübayaa şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştirilecek.

– KONUTLAR 80 METREKARE OLACAK

Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe andıran olanlar tercih edilecek.

– MÜLKİYET SYDV’NİN OLACAK

Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Doğruluk sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı verilecek.

– İLK DESTEK BU 4 İLDE BAŞLAYACAK

Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl atılmak için 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna ekleme yerine projenin hayata geçirilmesi üzere 67 Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakıfları (SYDV) ile arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi üzere ilave mülhak hakikat noktasında tören düzeni hazırlıklarına bitmeme ediyor.

GÖZ DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

T.C. vatandaşı olmak3294 çevrilmiş Sosyal Teavün ve Dayanışmayı Isteklendirme Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmakEşi irtihal etmiş, 18 yaş altında genişlik bir iki üç çocuklu hane özelliğine taşımak kaydı ile gayrı eşi irtihal etmiş çokça çocuklu ev özelliğine erbap olmakKonutların yapıldığı ilde ikamet etmek,Bakanlığın Içtimai Ev Projesi de gönül barınma yardımı programı kapsamında hesaplı familya imal yardımı kapsamında bindi almamış kalkmak şartlarını tasrif etmek gerekecek.Başvurular illerdeki Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakıflarına (SYD) yapılacak.

Share: