Fatih Erbakan: Yusufeli’nde yaşanan sorunları yakından izlem ediyoruz

YENİDEN Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, yapımı bitmeme fail Yusufeli Barajı’ndan kıran kaymakamlık halkının kıygın olduğunu, bu mağduriyetlerin giderilmesi üzere sürecin andıran takipçisi olacaklarını söyledi.

Fatih Erbakan, Artvin’in Yusufeli ilçesinde işlek vatandaşlarla ilişik yazılmış açıklamada bulundu. Erbakan yapımına 2013 yılında başlanan Çoruh Nehri üzerindeki baraj sebebiyle evleri ve arazileri kamulaştırılan Yusufeli ilçesi sakinlerine verilen sözlerin tutulmadığını ve bu nedenle mağdurluk oluştuğunu belirtti.

YAPILAN BÖLÜK VE DÜKKAN SAYISI YETERSİZ

Yapımına bitmeme edilen baraj nedeniyle ilçenin taşınmasına değişmeyen verildiğini anımsatan Erbakan, “Gerekli kamulaştırmalar ve TOKİ vasıtasıyla göz ihaleleri yapılmıştı. 2018 yılında bitmesi planlanan ve devletleştirme yapılırken vatandaşımıza; ‘2018’de yıpranmamış ocak ve gelişim yerleriniz doğrulama edilecek’ denilerek, vatandaşların evleri ve arsaları kamulaştırılmıştı. Yusufeli ilçesinde barajdan kaynaklanan sorunların temelinde yatan ve kaza halkının yaşadığı teessürat şunlar:  İlçe halkının, değme natürel afete (yer sarsıntısı, hâkim ve ayrımsız) maruz kaldığı için değil, kamu yararı adı altında oran eliyle baraj yapılacağı gerekçesiyle evi ve arsası kamulaştırılarak yurdunu metrukiyet etmeye zorlanmış olmasıdır. 2013- 2018 beyninde tapusu olup hak sahipliğine vaktiyle başvuramayan insanlar bulunmaktadır. Fakat o devir başvurmadıkları için demincek türe sahibi olamamaktadırlar. Kendi evlerini 209 bin TL ile kamulaştıran ululuk, yıpranmamış yaptığı evleri vatandaşa 5 yıl hoşgörüsüz ödemesiz 15 sene mehil ile 1 milyon TL- 1 milyon 200 bin TL ile satmayı istemektedir. Şapadanak fazla daire yahut gelişim yeri olana vakit kaybetmeden tıpkısı adalet sahipliği verilmiştir. Bu vatandaşların o ahit bekar olan çocukları zaman evlenmiş ve tahaffuz ihtiyaçları doğmuştur. Devletin kamulaştırma ile ait hep planlamaları barajın final tarihi 2018 yılı olacak şekilde yapıldığından, ileriye çevrilmiş koca artışı göz ardı edilmiştir. Yapılan bölük ve dükkan sayısı mahdut kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

Erbakan tümen namına, Yusufeli ilçesinde yaşanan sorunları yakından takip ettiklerini belirterek oluşan mağduriyetlerin giderilmesi üzere şu önerilerde bulundu:

” herhangi bir katıksız kıran neticesinde ilçenin hicret durumu bahis konusu olmadığından belde, devletin baraj yapıp amme menfaati adına ilçeyi arıtma etmesi cihetiyle yurttaş kendisine yapılan aile ve hisse senedi yerlerinin ücretsiz olarak verilmesini dilek etmektedir. Samsat ve Halfeti’yi emsal gösterecek olursak, devletimiz o yıllarda aynı sebeple su altında mütezayit ve boşaltılan bu yerleşme yerlerindeki hak sahiplerine evleri ücretsiz yapmıştır. Bu mümkün değilse de ev ve aksiyon yeri eş bedellerinde yüzdelik 50 oranında indirim yapılması bu edisyon hesaplı şartlarda vatandaşımızı bire bir nebze üstelik olsa rahatlatacaktır. Bakir yerleşim durumunda 3 meslek kısmen evet olup terbiye öğretime hazır hale getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların yapımı halen bitmemesine rağmen milli eğitim tarafından eğitimin kullanılmamış yerleşme yerinde yapılacağı baskısı vatandaşı rahatsız etmektedir. Vatandaşlarımız, okulların yapımının tam anlamı ile bitmesinden bilahare evini söylemek istemektedir. Adalet sahipliği sorunlarının ayrımsız dakika evvel çözülmesi gerekmektedir. Sıkıntılı olan bölük sayısı acilen artırılmalıdır. İnsanların bağlam, bostan, meyvelik ve ekincilik arazileri akarsu altında kalacaktır. Kullanılmamış yerleşim durumunda insanların hakeza bir arazisi bulunmamaktadır. Fakat Cesamet Su İşleri (DSİ)’ne ilgilendiren kestirmece 300.000 dönüm arazi bulunmakta bu arazinin vatandaşlara en azından geçimlerini sağlayabilecek ölçüde bedelsiz dağıtılması yerinde olacaktır. Amme yararını gözetirken vatandaşlarımızı mağdur etmemek dahi mümkündür. Bu vesileyle tek vatandaşımızın kıygın edilmesine istek göstermeyeceğiz. Belirttiğimiz analizör kuvvet eliyle çabucak eyleme konulmalıdır. İktidar içtimai celal olma sorumluluğunu yerine getirmelidir.”

Share: