Firez ve Turizm Bakanlığı’nın Osmaniye Müdürlüğü’ne Tahsis Ettiği Turist Kütüphanede Yaşar Kemal’in İsim ve Fotoğrafının Olmamasına Tepki

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Osmaniye İl Hars ve Turizm Müdürlüğü’ne kapalı Emine Keskiner İl Umum Kütüphanesi’ne tahsis ettiği gezgin kitabevi aracında kayran kayran yazar ve şairlerin arasında Osmaniye tevellütlü dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in olmaması reaksiyon çekti. Osmaniye 29 Teşrinievvel Kadınları Derneği Başkanı Fatma Keskinbaş, “Bu yanlışın aynı dakika önceki düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürlüğü (KYGM) vasıtasıyla kestirmece 2,5 kamer önceki Osmaniye’ye tahsis edilen seyyah katalog otobüsü üzerinde bir nice yazarın fotoğrafları ve isimleri düz alırken, Osmaniye’nin Hemite köyünde doğup büyüyen dünyaca adlı yazar Yaşar Kemal’in fotoğrafı ve isminin olmamasına tepki geldi.

“BU YANLIŞTAN DÖNÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Osmaniye 29 Teşrinievvel Kadınları Derneği Başkanı Fatma Keskinbaş, Yaşar Kemal’in fotoğrafının olmamasının keder olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yaşar Kemal’imizin ismi, yazarımızın isminin olmasını istiyoruz, bu yanlışın bire bir dakika ilk düzeltilmesini istiyoruz. Buralarda Yaşar Eksiksizlik’in adının olmaması eminim halkımızı huzursuz edecektir. Doğmuş büyüme Osmaniyeli olan Yaşar Eksiksizlik’imizin isminin otobüste, resminin olmasını istiyoruz.”

Osmaniyeli Mustafa Çipo ise “Osmaniye’mize mevrut Ekin Bakanlığı’nın gönderdiği seyyar kütüphanenin üzerinde yazarlarımızın resimleri ve isimleri var. Hangi kötü kim Osmaniye’de zade, Osmaniye’de büyümüş, Osmaniye’nin değeri Yaşar Eksiksizlik, zaman Adana’yı dünya tanımaz iken, diğer illeri tanımaz iken Yaşar Eksiksizlik’i tanıyor. Hastalık Hars Bakanlığı Yaşar Kemal’i tanıyamamış? Bu yanlıştan dönülmesini önemle murat ediyorum” dedi.

“BENİ SÜFLI ÜZÜYOR”

Yaşar Eksiksizlik’in doğduğu Hemite köyünde cıvıl cıvıl yerel ahali şairi Seyfi Mukavemetli ise, “Bu köyde doğdum, bu köyde yaşıyorum şu anda. Hars Bakanlığı umum şairiyim. Osmaniye kütüphanemizin, seyyah kütüphanemizin üstünde bilcümle ünlü yazarların resmi varken dünyaca ünlü saz şairi, yazar kendisine Yaşar Kemal’in resminin olmaması beni siktirici üzüyor, yetkililere sesleniyorum” diyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Otobüs detaylar

Fatma Keskinbaş

Mustafa Çipo

Seyfi metanetli

Share: