Garaz Avrupa’da ve Türkiye’de şampiyonluk

Röportaj: Nil SOYSAL – Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek Riva projesinden akıbet transferlere büyüklüğünde zaaf edilen her konuda SÖZCÜ’ye konuştu.

– Gayrimenkul Göz Projesi’nden hangi bekliyorsunuz? Pekâlâ olacak?
Galatasaray’a mevrut bilcümle yönetimler Riva ve Florya’daki gayrimenkullerin değerlendirilmesi için mesaj etmişler. Amma 40 sene önce alınan bu Riva arazisi bire bir tip değerlendirilememiş. Adnan Polat zamanında onay çıkarılmış, bazen temeller atılan amma tıpkısı türlü amacına akıllıca gelişmesi yapılamamış. Bu Riva arazisinin mübayaa amacı Galatasaray Spor Kulübü’ne mali katkı sağlar diyerek düşünülmüş tıpkısı kapı haddizatında. Selahattin Beyazıt başkanımız dahi ileride Galatasaray’ın buna ihtiyacı tamam diyerek satın almış. Ben birlikte seçilmeden geçmiş bunu intihap manifestosunda ifade ettim. İlk çalışmalarım bu oldu. Büyük inşaat firmalarıyla görüşmelerde bulunduk. Ama görüştüğümüz firmalar kaplamak istemedi.

– Hastalık?
Proje balaban. Evet kapasitelerine uygun değildi, evet dahi eksantrik benzeri nedenden uygun görmediler. Gayrimenkul Bölük ve TOKİ Türkiye’nin bildirme büyük inşaat firmaları. Bu manada ben Sayın Reisicumhur’nı mülakat edip bindi istedim. Bizi kırmayıp bu desteği vererek Gayrimenkul Basamak’la yapılabileceğini anlatım etti ve Gayrimenkul Ev’la ilişkilerimiz sonunda başlamış oldu. Ayrımsız avan proje hazırlandı. Buna sınırlı adına bile ihaleye çıkıldı. İhale haziran ayında yapıldı. 8 prestijli firma bu ihaleye katıldı. İhale bedelleri itibarıyla katılan firmalar payı adına geçmiş aşamada hor yukarı 3,5 milyar liranın üzerinde genel benzeri teklif ettiler. bu arada türlü oranlarda Galatasaray’ın payına düşecek rakamları birlikte verdiler. Gayrimenkul Basamak dahi bildirme faziletli oranı veren firmaya ihaleyi verdi. Emlak Konut’un yaptığı projeler çerçevesinde şuna ilgi koymak lazım: Bu ihaleler çerçevesinde ortaya sâdır rakamlar, ilkin verilen rakamların iki katına çıkabiliyor. İlk teklifteki 3-3.5 milyar teklik arasında önerildi. Emreylemek kim bu proje tamamlandığında 5.5 – 6 milyar liraya çıkabilir. Buradan birlikte Galatasaray’ın payına 1.5-2 milyar teklik düşmesini öngörüyoruz.

– Hangi zaman tamamlanacak?
Bu itidalli vadeli benzeri proje. Yaklaşık 4 yıl civarında bitmesi planlanıyor.

– Neler olacak bu projede?
Özellikle villa ağırlıklı ayrımsız ekoköy projesi bu. İstanbul’un Karadeniz sahilinde, tabiatın içre yemyeşil, ama merkeze çok mail benzeri karambol olacak.

– Birçok villa meydan alacak?
120 metrekareden 240 metrekareye kadar 900’e yakın ve temas birinin kendine ilişkin bahçesi da olan villalar ile rekreasyon alanları, spor tesisleri, eko tarımın yapılabileceği alanlar meydan alacak.

Banka kredilerine 340 milyon teklik ödedik

– Galatasaray bu 1.5-2 milyar lira hasılatı nerede kullanacak?
Bu Riva arazisinin geliştirilmesi amacıyla biz Umumi Heyet kendisine Genel Asamble’dan izin aldık. O bitirme alınırken; “Galatasaray Kulübü bugünkü finansal yapısı bakımından bankalara faziletli miktarda faiz ödediğinden, ivedilikle bu bankalardaki emniyet hesaplarının kapatılması için Riva’dan kaynaklanacak fonun tek yere harcanmadan bu vezneci borçlarının kapatılması üzere kullanılması gerektiğini” söyledim. Riva’nın geliri kutsaldır! Vezneci borçlarından başka yere harcanamaz! Filhakika bu projeye sınırlı kendisine Yurt Ev’fecir kaynaklandırdığımız 340 milyon liralık fonu bu amaçla kullandık. Vezneci kredilerini bu tutar üzerinden kapattık.

– Fakat bu parayı transfere harcadığınız şeklinde dedikodular üstelik imdi…
Bu mal Gücük Ay 2017’birlikte elimize geçti. O çağ hangi transfer vardı, hangi dahi ortada topçu teklifi vardı. Dolayısıyla herkes biliyor kim bu mal banka borçlarının kapatılması için kullanıldı. Tek kimse öküz altında buzağı aramasın!

– Resülmal artışından mevrut parayı birlikte transfere harcadığınız söyleniyor…
O servet tabii Galatasaray Sportif A.Ş’nin kasasına girmiştir. Gerek cari harcamalar üzere, gerekse vezneci borçlarının kapatılması için kullanılmıştır.

alışılmamış tıpkısı bando kurduk

-Olur transferlere parayı nereden harcadınız?
Zaman yapılan transferlerin kaynağının büyük kısmı artık Galatasaray’üstelik ihanet etmek istemeyen bazı futbolcularımızın satılması kanalıyla elde edilen miktardan kaynaklanıyor. Rakamsal boyutu bakımından söylersek; yaklaşık 34 milyon Euro’luk bonservis bedeli vererek topçu satın aldık. Sattığımız ve transfer sezonu sonuna kadar satmayı düşündüğümüz futbolculardan gelecek dirimlik birlikte yaklaşık 20 milyon Euro. 14 milyon Euro’luk ayrımsız harcamayla şok bire bir takım kurduk. Bu 14 milyon Euro üstelik hemencek satın alma gününde ödenen tıpkısı dünyalık değil, yıllara mukassem kendisine ödenmesi müstelzim benzeri mal. Sistem de önceki geceleyin maçı seyretti. Almış olduğumuz futbolcuların ve kurduğumuz takımın ne kadar başarılı olduğunu ve esenlik verdiğini gördü.

“TUDOR’LA DEVAM ”

– Bu kadroyla hedefiniz hangi olacak?
Hedefimiz hem Türkiye’da hem de Avrupa’da şampiyon almak.

– Evet Igor Tudor’la mı bitmeme edecek mızıka?
Evet Mızıka Igor’la bitmeme edecek. Buradan taraftara bire bir tasa ertelemek istiyorum; hem sporcularımızı, hem birlikte antrenörümüzü lütfen desteklesinler. Yeryüzü nazik ihtiyacımız bu. Ben de Başkan yerine hep taraftarlarımıza dörtköşe tıpkı zaman vaat ediyorum, hepsini bile stadyuma çağırma ediyorum.

– Nakil dönemindeki hareketliliğiniz devam edecek mi?
Transfer dönemi kapanmadı. Önümüzde tahminî 15 günce benzeri mesafe var. Bu dönüş ortamında satacağımız beş altı oyuncumuz henüz var. Ona ilişkin kendisine da yapmayı düşündüğümüz biraz para aktarımı var. Ama şimdiden âdem yüklemek hatalı peki.

– Ardıl Turan gündemde ama… Ardıl amacıyla hangi düşünüyorsunuz?
Daha önce birlikte söyledim. Arda Galatasaray’ın yetiştirdiği acun yıldızı bire bir topçu. Dünyanın sunu balaban takımlarından Barcelona’birlikte futbol hayatını sürdürüyor. Türkiye’birlikte kandırmak istediği taktirde geleceği meydan bağımlı kim Galatasaray’dır. Arda’yı Galatasaray’dahi kısaltmak bütün Galatasaraylıları ve yönetimi üstelik çokça mutlu eder.

-Olur ya Fatih Anlam?
Sayın Fatih Anlam da hem Galatasaray’a, hem Türkiye futboluna şişman hizmetler vermiştir. Onun da Galatasaray’dan büyümüş olması hepimize çalım veriyor. Zaman Sayın Fatih Deyim’mağara milli takımı bırakmasının peşi sıra bir nice düşünüm ortaya çıkmıştır. Amma Galatasaray’ın şu anda kâin benzeri düzeni vardır. Bugünkü idare bu kâin düzenle yola çıkmıştır. Ve muvaffakiyetli olmak için birlikte elinden geleni yapıyor.

– Peki Galatasaray Adası ne olacak?
Seçildikten bilahare ada ile ilgilendiren benzeri Genel Asamble düzenledim. Bu Genel Asamble toplantısında Galatasaray Spor Kulübü Umumi Asamble üyelerine ada ile ait ne yapmak istediğimizi sordum. Umumi Kurul adanın bire bir toplumsal organizasyon olarak kalması yönünde karar verdi. Galatasaray’ ın patronu Genel Kurul olduğuna göre bu iradenin dışına çıkmak tür değil.

Share: