GAZİANTEP – Nazır Aristokrat: “(Mızrap) 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadelede “kökünü kurutma” operasyonları yaptıklarını belirterek, “Operasyonlarımızı zamanla artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık.” dedi.

Şahinbey Kongre Merkezi’nde planlı “Yer İyi Uyuşturucu Polisi Temel Projesi Eğitim Bilimi Programı”nda mütekellim Soylu, esrar kullanımının önüne tevdi etmek için il, şehremaneti ve kaymakamlıklarla mücadeleyi ortaya koyduklarını söyledi.

Operasyonları tedricen artırdıklarını aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“İllerde 42 kriterle, ilçelerde 32 kriterle temas ay, her sene misliyle izlem ediyoruz. En çokça ne kullanıldı? Ne yaşta kullanılıyor? Bittabi başlamış? Bütün bunları değerlendiriyoruz. Benzeri zamanda kanalizasyonlar var ya 62 vilayetten kanalizasyonlardan atılmış alıyoruz. Onları üniversitelerde işte Yeşilay burada Cenabıhak razı olsun. Tığ Yeşilay’la çalışıyoruz. Onları ölçüyorlar her 3 ayda ayrımsız seçme ili takip ediyoruz. Hangi kullandılar, hangi kullanıyorlar. 112’ye mevrut ihbarları, Yeşilay’a gelen bildirimlerin tıpkı zamanda Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Keyif Bakanlığına gelen ihbarları, yakaladıklarımızı seçme birini değerlendiriyoruz. 42 kriterle beraber bunları ölçüyoruz, ölçmeye devam ediyoruz. Tıpkı zamanda bu kadar mı? Yararlı. Hep bunlarla birlikte operasyonlarımızı gitgide artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık. Sahaya basıyoruz. Zaman Zaman mahalleleri kapatıyoruz. O mahallelere methal sorti kimlikle, polisten müsaade alarak… İlk önceki zannettik kim mahalleli bize kızacak. ‘Ya mahallemize giremiyoruz.’ Meğerse İstanbul’un birçok yerinde yaptık. Türkiye’nin bir nice yerinde yaptık. Mahalleli birlikte ‘Cenabıhak razı olsun biz buna razıyız kâfi ki siz şu işi temizleyin.’ Onun için hep bunları gerçekleştiren benzeri anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Evet neye alın? Bakın 390 milyon töz kendir sadece Diyarbakır Lice, Bingöl Genç bu arada yaklaşık 4 yıldır yakaladık. 260-270 milyarın üzerinde bir mülk yapıyor. Şayet tığ bu operasyonları yapmasaydık hem çocuklarımızı zehirleyeceklerdi, hem üstelik terör örgütü PKK’evet buradan dirimlik sağlamış olacaklardı.”

“Bütün finansman ayağına el koyduk”

Uyuşturucuyla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini ve bu noktada iri bir uğraş ortaya koyduklarını vurgulayan Soylu, vatandaşlar yoluyla düzenlilik güçlerine yapıla ihbarların üstelik heybetli olduğunu dile getirdi.

Icra Vekili Soylu, sonuç dönemde art arda yapılan operasyonlarla esrar yakalamanın beraberinde organizasyonların çökertildiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mesela ‘Bataklık’ diye bir ameliyat yaptık. İlk öğün Türkiye’birlikte esrar satıyorlar evet bunların gelirlerinden elde ettikleri süreçleri izleme ettik, bulduk ve bilcümle finansman ayağına umum koyduk. Bunları mahkemeler para namına kendilerine, devletin kamusuna alabilme imkanına eş oldular. Kökünü kurutma operasyonları yaptık, yapmaya bitmeme ediyoruz. Bursa, Adana, İstanbul, Mersin Ağacı, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Diyarbakır, saat dörtte ben üstelik gidiyorum. Bilcümle polislerimiz operasyona çıkıyor. Biz onları dualarla uğurluyoruz. ‘Tanrı ayağınıza taş değdirmesin, kazadan beladan müdafaa etsin’ diye, yattıkları yerlerden uyuşturucu satıcılarını yakalıyorlar ve adalete konfirmasyon ediyorlar. Böylece bütün bunlarla ilgili ortaya konulan bütün süreçleri takip etmeye bitmeme ediyoruz.”

“4-5 an içerisinde polis, bitirmiş imdadınıza yetişiyor”

Nazır Soylu, kadına yönelik hüküm noktasında bile tıpkısı hassasiyetle akım ettiklerini, Karı Destek Uygulaması’nın (KADES) 4 milyon 100 bin kadının çökertme telefonunda bulunduğunu belirtti.

Bu uygulama üzerinden güvenlik güçlerine mevrut 500 bine mümasil ihbarın seçme birinin ekiplerce değerlendirildiğini bildiren Aristokrat, “Türkiye’de hele kadına çabukluk üzerine Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu, Emine Erdoğan Hanımefendinin ortaya koyduğu tıpkısı çalışmayla buna bitmeme ediyoruz. Neler yapıyoruz? Orda birlikte kısık tıpkı himmet ortay koyduk. Yani hangi dinimize uyar, ne hukuka uyar, hangi ahlakımıza uyar, ne anane ve göreneklerimize uyar, ne asıl, cet öğretimize uyar hiçbir şeye muhalif. Kabul edilir tıpkı madde değildir. Aynı taraftan bunu anlatmaya çalışıyoruz ama diğer taraftan baktık kim yemeden içmeden kadınları korumaya alabilecek tedbir yetmiyor. Hangi yazmak geçişsiz? Erkekleri birlikte bilgilendirmek geçişsiz. Erkekler kusura bakmasın şu ana kadar bu yıl itibariyle 5 milyon erkeğe kadına el kalkamaz sloganıyla bu arada lacerem burada yer ferah narkotik polisi annedir eğitimi veriyoruz onlara de kadına ahali kalkamaz eğitimi veriyoruz ve buna bitmeme edeceğiz. Hemen KADES uygulaması mı? Yararlı. KADES uygulamasının önemi nedir? Tuşa basıyorsunuz 4-5 dakika içerisinde polis güçleri, bitirmiş imdadınıza yetişiyor. Yüz Kere uyguladılar. Acaba bu makul mu, hakeza oluyor mu olmuyor mu? Arz muhalifler üstelik basınca 4-5 dakikada gelince balaban aynı gözetme ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Aristokrat, kadına şiddetle ilgili elektronik kelepçe asılmış kişilerin birlikte takibinin yapıldığını belirterek, bu kişilerin birbirlerine yaklaştıkları durumda polis güçleri ekiplerinin kadına telefonla ulaştığını ve çabuk aynı şekilde yanına gittiğini söyledi.

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesine değinen Aristokrat, “‘Bundan sonradan karı cinayetleri artacak.’ Şimdi sabık senenin yani ay itibariyle yüzdelik 7 altındayız. Tıpkısı cinayet üstelik fazla, aynı ivinti bile fazla, bunu akseptans etmemiz benzer değildir. Ama gördüğünüz kabil bu işin İstanbul Sözleşmesiyle alakası bulunmayan. Tığ anca aynı peygamberin ümmetiyiz kim tığ anca bire bir gelenek, alışkı sahibi atalarımızın, annelerimizin, babalarımızın bize verdiği öğretilerin sahibiyiz kim biz bu hüküm işiyle başa çıkacağız. Dünyaya bire bir Mütedeyyin ülkenin bunu bittabi başardığını ve şüphesiz başarılabileceğinin örneğini de tıpkı yegâne vakayla karşı karşıya kalmadan öğreteceğiz inşallah. Bunu birlikte sağlayacağız. Bu konuda üstelik çok dokunaklı tıpkısı emek ortaya koyuyoruz.”

Soylu, çekinmezlik toplumu oluşturulabilmesi amacıyla ellerinden mevrut hep gayreti ortaya koyduklarını ve bu noktada uyuşturucuyla, kadına süratli kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

(BİTTİ)

Share: