Gelecek Partisi Umumi Sekreteri Torun: Altılı Ganyan Masa Türkiye’nin Özetidir

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Altılı Masa’ya ilgilendiren, ” Türkiye’nin hep renkleri bu masada var. Tıpkısı taraftan Kemalist, seküler sol gelenek var; ulusçu, muhafazakar, Milli Kuruntu, erkinci düşünce geleneğinden mevrut var. Nedeniyle bu Altılı Ganyan Masa, Türkiye’nin aslında özetidir” dedi.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Inanmış Torun, Tümen Sözcüsü Serkan Özcan ve Umumi Kâtip Yardımcısı Nuray Sağıroğlu, bire bir kol temaslarda yatmak amacıyla bugün Malatya’ya geldi. Torun, Özcan ve Sağıroğlu, kentteki temasları öncesinde gazetecilerle buluştu.

Kani Torun, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, “Malatya, Türkiye’da balaban kerem adamları yetiştirmiş aynı vilayetimiz. İsmet İnönü, Turgut Özal Malatyalıydı. Malatya sevdiğimiz tıpkısı vadi” diye niteleyerek konuştu. “Türkiye 7 kamer sonra seçime gidecek” diyen Torun, konuşmasında şunları söyledi:

“GELIŞIGÜZEL TÜRLÜ MALUMAT İKTİDAR KONTROLÜ ALTINDA DEĞERLENDİRİLECEK”

“Ekonomide, hesaplı akla münasebetsiz bazı kararlarla Türkiye son 5 yılda enflasyonu yegâne rakamdan resmi rakamlarla yüzde 85’e çıkartmış, avlu pahalılığı vatandaşın belini büker hale getirmiştir. Zaman geldiğimiz noktada Türk lirası az daha 3 itmam ayar kaybetti. Bu şartlarda, bildiğiniz kadar ‘dezenformasyon yasası’ diyerek bire bir kanun çıkartıldı. Bu yasayla seçkin nev marifet, aracısız iktidar kontrolü altında değerlendirilecek. Beğenmedikleri haberlere ait çabucak yargıya gidip pazar yapılacak. Henüz da kötüsü, içtimai medyada o haberi beğenen herkesi da tıpkı derecede suçlu görecekler. Bu, Türkiye’yi tıpkısı takı rejimine tahvil gayretidir. 2018 yılından beri bu devam ediyor.

“TÜRKİYE EKONOMİK ADINA BİR INHIDAM YAŞIYOR”

1990’ların enflasyonuna döndük. Hele bu ‘düzem korumalı’ denen, bir zaman bile mücerrep ve rahmetlik Özal’ın ‘İnşallah hep siyasetçiler bundan öğüt alır, ayrımsız daha katiyen kimse uygulamaz’ dediği modeli uygulamaya başladılar. 70’li yıllarda siftinlik Türkiye’nin döviz ihtiyacı vardı, ihracatı çokça düşüktü. Döviz gelsin diyerek hakeza bire bir kabil uygulanmıştır. Demincek ise o akıl dışı ‘enflasyon düşerse repo düşer’ modelini almak amacıyla ve dövizi muhtemelen tıpkısı düzeyde tutmak üzere daima Türk parası basıp tevdiat sahiplerine pompalanıyor. Türkiye’birlikte çiftçiye verilen toplanmış azamet teşviki 30 bilyon TL civarındayken bu sene seviye korumalıya aracısız bankaların ödediği, üzerini bile Eşkal Bankası’nın üstelik eklediği tutar neredeyse bunun 10 katına gelecek.

“SIKI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

7 ay sonraları seçime gidileceği amacıyla tığ, Gelecek Partisi kendisine ülkenin her durumunda çokça bunaltıcı, pinti mesai yürütüyoruz. Umumi başkanımız Ahmet Davutoğlu ve biz, genel başbuğ yardımcıları, Türkiye’nin seçme yerinde bu sorunları vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Çıktı bu kudret, 2002’bile iktidara getirdiğiniz, ‘yoksulluk, yolsuzluğu ve yasakları’ önleyeceğim diye niteleyerek gelip epey önceki 10 yılında şişman işler yapmış iktidar değil. El tabiriyle söyleyeyim; bu kudret, doğan görünümlü şahin. İç politikada kısıtlayıcı benzeri idare, polis güçleri devletine dönüşmüş. Henüz biraz devir önceki polis akademisinde polis bandosu, iktidarın seçme şarkısını çalıyor. Bundan Sonra geldiğimiz dideban, bürokratlar devletin değil partinin bürokratı, valiler partinin valisi, emniyet müdürleri partinin müdürleri olsun isteniyor.

Bildiğiniz gibi ayrıksı partilerle birlikte bir Altılı Masa kurduk. Bu Altılı Masa’de değişik geleneklerden gelen, çok ayrımlı geçmişi olan partiler ayrımsız araya geldiler. Türkiye’nin hep renkleri bu masada var. Aynı taraftan Atatürkçü, seküler sol anane var; ulusalcı, muhafazakar, Milli Fikir, liberal düşünüm geleneğinden mevrut var. Dolayısıyla bu Altılı Masa, Türkiye’nin gerçekte özetidir.”

“TÜRKİYE’DE CİDDİ BİR MUHACIR SORUNU VAR”

“Türkiye’bile şu anda okkalı ayrımsız göçmen sorunu var” diyen Torun, “Bunun sebeplerinden aynı tanesi, Suriye’den savaştan kaçanlar, ikincisi Afganistan savaşı sonrasında İran üzerinden Türkiye’ye gelenler. Benzeri gayr bile şu an pek dile getirilmiyor ama Türk vatandaşlığının ölçüsüz derecede kolaylaştırılıp pasaport satılması. Şu anda ülkeye yeryüzü çokça giren mülteciler, alelhusus İran üzerinden gelen Afganistan, Pakistan, Bangladeş kabilinden o bölgeden gelen mülteciler daha çok. Suriye’den gelen göçmenlere alın uluslararası ülfet burada Türkiye’yi zorluyor. Ama İran üzerinden gelenlerin tıpkısı tanesini dahi Türkiye almak zorunda değil” dedi.

“ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLAYAN BÜTÜN YASALARI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Torun, matbuat toplantısında gazetecilerin sorularını dahi cevapladı. “Altılı Masa’dakiler hesabına konuşamam” diyen Torun, “Ancak öğür yetkililerinden aldığım imge ve bizim birlikte görüşümüz, ayrımsız posta çıkarılan sıkı denetim yasası ve bu türden matbuat özgürlüğünü kısıtlayan cemi yasalar tezelden değişecek. Bu konuda bildirme ufak aynı şüpheniz olmasın. Düşünüm özgürlüğü kapsamına giren konularda insanların hapse girmesi kabul edilemez benzeri madde. Nedeniyle geriye makul, bundan yağlık her şekilde ceza görenlerin cezaları ortadan kalkacak. Bu konuda en ufak bire bir şüpheniz olmasın. Bu, çabucak bizim görüşümüz değil, masadaki özge partilerinde görüşü” diye niteleyerek konuştu.

Share: