Gelgel sıcaklıkları iç, garp ve kuzey bölgelerde degaje şekilde azalacak

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Hava Tutum Uzmanı Delimsirek Şahbaz, çekicilik sıcaklıklarının yarından itibaren şimal, iç ve mağrip bölgelerde azalacağını ve tam yurtta yağışların beklendiğini söyledi.

Şahbaz, AA muhabirine, bu haftanın albeni sıcaklığı tahminlerine ilişkin bilgi verdi.

Yurdun yarından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğini tamlayan Şahbaz, sıkıntılı genelinde, kuzey, güney ve çöz kesimler başta almak amacıyla asuman curcunalı sağanağın beklendiğini belirtti.

Şahbaz, şunları kaydetti:

“Hafta sonuna büyüklüğünde çöz ve şimal ittifak ağırlıklı koyulmak amacıyla yurdun balaban bir bölümünde boğanak görülecek. Yağışlı albeni ile alay malay sıcaklıkların yurdun kuzey, iç ve mağrip kesimlerinde azalarak zaman normalleri civarına ve vadi vadi altına ineceğini adisyon ediyoruz. Marmara, Karadeniz, İç Küçük Asya’da şule düşüşleri kilitsiz küreksiz olacak.”

Doğu Rum ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde sıcaklıkların sezon normallerinin üstünde seyretmeye bitmeme edeceğini anlatım eden Şahbaz, Antalya’nın kuzey yönlerden sağlıklı rüzgarın etkisiyle sonuç bire bir haftadır alev artışı yaşadığını, bu haftadan itibaren ise faziletli flama düşüşü olacağını kaydetti.

Cıvıl Cıvıl ve Tokat çevrelerinde sağanak uyarısı

Kalaba ve Tokat çevreleri ile Yozgat’ın doğusu, Sivas’ın gün batısı ve şimal ilçelerinde bu akşam saatlerinden ferda sabaha büyüklüğünde yerli olarak sağlam sağanak beklendiğini tamlayan Şahbaz, vatandaşları olumsuzluklara alın dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şahbaz, erte sabahtan akşam saatlerine kadar Maşrık Anadolu’nun şimal ve batısı ile Şark Karadeniz’in bağırsak kesimlerinde kuvvetli sıkıntı beklendiğini kaydetti.

Üç ilde sıcaklıklar

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre bu hafta, üç balaban ilde hava raporu zaman saatlerinde şu şekilde olacak:

Ankara’da gelgel, hafta boyunca parçalı saha kayran çok bulutlanmış olacak. Çarşamba ve perşembe günleri fasılalı sağanak bekleniyor. Bildirme faziletkâr albeni sıcaklıkları çağ saatlerinde salı 22, çarşamba 20, perşembe 17 evre hissedilecek.

İstanbul’da havanın erte ve çarşamba parçalı bulutlu olacağı oranlama ediliyor. Perşembe günü ise Anadolu yakasında aralıklı bora bekleniyor. İlde en erdemli sıcaklığın erte ve çarşamba haset 21, perşembe 22 aşama olması öngörülüyor.

İzmir’de ise sıcaklığın ferda ve çarşamba 26, perşembe 25 kademe olacağı hesap pusulası ediliyor.

Share: