Göbeklitepe’nin ihtişamı Euroasia Fashion Show’da 13 bin yıllık güpür anlatılacak

İngiltere, İran ve Ortadoğu’nun bir nice modacısı Euroasia Fashion Show’de bakir koleksiyonlarını tanıtacak. 5 Eylül Pazartesi 18.00’birlikte yapılacak defilelerin yer haddinden fazla nikbet edilen koleksiyonu ise Perihan Demirdelen’in Göbeklitepe’nin ihtişamı oldu.Demirdelen, Euroasia Fashion Show’üstelik 13 bin yıllık kumaşın serüvenini anlatacak.

Ünlü modacı Perihan Demirdelen’in Şanlıurfa gezinde gördüğü Göbeklitepe, bakir koleksiyonu için sabah yeli oldu. 13 bin almanak geçmişi ile dünyanın yeryüzü çarkıt yapısı olma özelliği haiz ve UNESCO Acun Miras listesinde saha alan Göbeklitepe’den aldığı ilhamla podyuma çıkıyor. Tasarladığı birbirinden enteresan kıyafetleri ünlü modellerle podyuma çıkarmaya hazırlanan Demirdelen’in tasarımlarındaki ilginç detaylar ise görenlerin azını celi bıraktı. Baş manken Tuğba Özay’ın tanıtacağı Göbeklitepe’nin ihtişamı adını verdiği ve 12 parçadan oluşan koleksiyonun ahşap boncuklar ve hint kamışı taşları kullanan modacı 30 kiloyu bulan parçaları ile adeta şoy yaptı. Yeryüzü bir iki 1500 taş yeryüzü çok da 4000 taştan oluşan koleksiyonu podyuma geçmek amacıyla dönme sayıyor.

Göbeklitepe’nin keşfinden sonra moda dünyasının tarihi kökünden değişti. 13 bin sene ilk yapılan yapının içinden çıkan kumaş parçalarının hikayesi günümüze kadar geldi. Perihan Demirdelen’in 7 ayda tamamladığı kullanılmamış koleksiyonu ise bu serüveni moda severlere aktaracak ve izleyenleri tayf alemine sokacak. – DİYARBAKIR

Share: