Gökçealan, Osmancık Üzümü ile Şenlendi

Efes Selçuk’un Gökçealan köyünde planlı Şerefine Salkım Hatun Osmancık Üzüm Şenliği, tören düzeni üyelerinin birlikte iştirak sağladığı üzüm hasadı ile başladı.

Efes Selçuk Uray Bandosu’nun korteji ile renklenen şenliğe, CHP Tarım Politikalarından Mesul Genel Komutan Başdanışmanı ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, eski çevrim CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İlçe Kaymakamı Ekrem İnci,  Ekincilik Yazarı Mualla Ekber Saika, Müzikçi Garaz Acil, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonrasında Efes Selçuk Belediyesi Ahali Oyunları Ekibi ve yiğit gösterisinin ardından bayram küşat konuşmaları ile bitmeme etti.

“BİZ ŞEREF DUYUYORUZ BU KÖYLÜNÜN ÜRETİMİNDEN”

Efes Selçuk Belediye Reisi Filiz Ceritoğlu Sengel, yaptığı konuşmada üretimin önemine özen çekerek, şunları söyledi:

“Yıllardan beri tarım politikalarının hatalı gitmesi zımnında besin egemenliğini savunuyoruz, üretimi destekliyoruz, üreticinin yanı sıra olduğumuzu her antlaşma söylüyoruz. Bu büyüklüğünde hatalı politikalar üstüne halen henüz o toprağa bağlı olan, halen daha üretim beğenmek üzere çaba sarf eden, halen daha bizler amacıyla etkin ve toprağına merbut olan köylülere önemli alkış istiyorum. Gökçealan için Osmancık üzümü çokça değerlidir. Gökçealan bu üzümleri üretirken çetin yerine mesai sarf etmektedir. Tığ üreticilerimizin kuşkusuz mücahede sarf ettiğini bildiğimiz üzere Osmancık Üzüm Şenliği adının kullanılmasına rağmen bu kalın kafalı halkı bize haysiyet verdiği üzere o yüzden şenliğin adını ‘Şerefine Salkım Karı’ koyduk. Zira toprağa derece verenlerin hangi kadar haddinden fazla olduğunu biliyoruz. Tığ haysiyet duyuyoruz bu köylünün bizimle olmasından, tığ izzetinefis duyuyoruz bu köylünün üretiminden. Tığ şeref duyuyoruz bu köydeki Atatürkçülerden. Hepiniz haysiyet verdiniz, onur verdiniz. Üretiminiz artağan, bereketiniz bitmeyen olsun. Şenliğimiz hepimize görklü olsun.”

Tarım yazarı Mehabetli Ekber Yıldırım, Türkiye’nin varlıklı benzeri ekincilik potansiyeli olduğuna ilgi çekerek, “Türkiye tarımdan zenginlik üretebilecek çokça iri tıpkısı potansiyele topluluk bir mutluluk. Türkiye tarımdan zenginlik yaratarak birçok problemini çözebilecek. Ben Sayın Başkanımıza bu sevinç için haddinden fazla teşekkür ediyorum. Gökçealan üzüm üretimi açısından önemli merkezlerden aynı tanesi ve Osmancık gibi kişi tarihinden gelen tıpkısı üzümü var. Burada yetiştirici hep verdiği emeği bu şenlikle kutluyor. Osmancık üzümü ile ilişkin coğrafi işaret alınma sürecinin sonuca ulaşması ve bu üzümün korunması çokça şanlı. Bu konuda dahi belediyenin çalışmalarının desteklenmesi ve aynı zaman önceki sürenin sonuçlanmasını diliyorum” dedi.

Önceki periyot CHP İzmir Saylav Musa Çam, “Yıllardır bu köye üzüm şenliği amacıyla gelmekten nazik bir alay duyuyorum. Çiftçimizin, köylümüzün yüzünün güleceği günlerin tıpkı an evvel gelmesini diliyorum” diye konuştu.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin kurtuluşunun tarımda olduğunu belirterek, “Tarıma müteveccih Efes Selçuk Uray Başkanımızın sonuç yıllarda yaptığı çalışmalara tanıklık edince burada tutmak istedik. Burada oylumlu üzümleriniz var. Bunların markalaşması, ilişik değer elde edilmesi bağımsız surette sağlanmalı. Çocuklarımıza tarımı sevdirmeliyiz. Bu anlamda belediye başkanlarımızın pahal çabalarını görüyoruz. Bunu geliştirelim. kardeşlik ile ziyalı yarınlara yürüyelim” dedi.

SARIBAL: “OSMANCIK ÜZÜMÜ BU ÜLKENİN YER KIYMETLİ ÜRÜNÜ”

CHP Ekincilik Politikalarından Sorumlu Genel Komutan Başdanışmanı ve Bursa Saylav Orhan Sarıbal de şöyle konuştu:

“Gökçealan’bile üretilen Osmancık üzümü çekirdekli, lezzeti kusursuz, susuz dahi üretilebilen benzeri tuhaf. Zaman Osmancık üzümü üzere düzenlenen bir alay amacıyla buradayız. Osmancık üzümü bu ülkenin sunu nadir ürünü. Bu im baran yağsa birlikte yağmasa birlikte yetişir. O yüzden biz da diyoruz kim; Osmancık üzümü yerel benzeri çeşit. Osmancık üzümü coğrafi meni almalı. Bunun için tığ elimizden geleni yapacağız. Uray başkanımız elinden geleni yapıyor. Tığ birlikte hepimiz bu coğrafi bel üzere elimizden geleni yapacağız. Ego Sürgün Başkanı kutluyorum. Bir eş duyarlılığı ile Efes Selçuk’ta zirai kalkınmayı başarmak üzere seçme şeyi yapıyor. Bugün da çiftçisinin beraberinde gelişigüzel kalem desteği vermeye çalışıyor. Bu şenlik ile üzümün sesini duyuruyor. Üreticiye üretmeleri üzere bindi veriyor. Zaman dahi bağbozumu şenliği ile hoşur Filiz Başbuğ tıpkı el elan Efes Selçuk’tan umut olmaya, çiftçiyi desteklemeye ve üretimi sürdürülebilir olması üzere elinden geleni yapmaya devam ediyor.”

İlçe Kaymakamı Ekrem İnci ise “Bu şenliği düzenleyen belediye başkanımız Çımbar Ceritoğlu Sengel’e, şehremaneti çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. Birçok güzel günlerde bağlantı, muadele içre festivaller, şenlikler yapılmasını diliyorum” dedi.

Yapılan açım konuşmalarının arkası sıra katılımcılar, Yankılanım Gitarlı Kız İrem ve ekibinin konseri ile eğlendi.

BILDIRME SUNTURLU ÜZÜMLER SEÇİLDİ

Şerefine Salkım Hanım Osmancık Üzüm Şenliği’nde düzenlenen yarışmada Gökçealan’ın yeryüzü adamakıllı üzümü ve arz güzel Osmancık üzümü de seçildi. Hakem Heyeti üyelerinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda “Genişlik Sunturlu Üzüm Yarışması’nda”  Gökçealanlı üzüm üreticilerinden İbrahim Sonuç üçüncü, Yüksel Bozdoğan ikinci ve Merve Serencam birincilik ödülü almaya adalet kazandı. Arz Iyicene Osmancık Üzüm Yarışması’nda ise Serkan Özoğuz üçüncü, Durmuş Gezgin ikinci ve Gülseren Ovalıoğlu dahi birincilik ödülüne müstahak görüldü.

Şerefine Salkım Bayan Osmancık Üzüm Şenliği Efes Şehir Orkestrası Konseri ile devam etti. Konser sonunda Başkan Ceritoğlu Sengel, orkestraya teşekkürname plaketi verdi.Share: