GSB mahdut başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB ensiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin yer erdemli fırıldak oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin da çevrim içi katıldığı toplantıda GSB az müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi az başvurularına ilişin birinci faz say sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla değme alanda faziletkâr teveccühe mahzar ayrımsız enfrastrüktür ve yaşam alanı. Birlik gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diye konuştu.

Mecmu çalışmaların fen odaklı şekilde ve baştan sona bire bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve uygulama adına 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunu aktif, bereketli şekilde zihayat koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri toprak diyar farklı oluyor. Biz bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun sevgi meşgul aynı emek var. Bu adamakıllı çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu eliyle dijital kendisine analiz edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve sosyal buut kriterleri asıl alınarak yine tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde tıpkı puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mümasil koyulmak kaydıyla alengir yapıldı. Şayet o yurtta meydan bulunmayan ise arz mail sair yurda rejim cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha elan var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz düz yerleştirmede tarihimizin yer faziletkâr sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkıntılı hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem dahi evvel fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye sahip ancak altyapımız var. Bu bile alım ve alay vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların sonunda seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak üzere 41 memleket merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tam Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bilcümle birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz andıran şekilde izlem etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: