GSB sınırlı başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli alengir oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor toprak müdürlerinin da çevrim içi katıldığı toplantıda GSB ev başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi mikro başvurularına ilişin birinci faz himmet sonuçlarını ısınmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 elverişsiz, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla gelişigüzel alanda faziletkâr teveccühe mahzar bir altyapı ve dirim alanı. Tüm gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diye konuştu.

Kül çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamen aynı sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Harmoni sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme faal, bereketli şekilde zinde koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri mülk yer farklı oluyor. Tığ birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı bağlılaşım meşgul tıpkı faaliyet var. Bu pir çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu marifetiyle sayısal adına analiz edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve toplumsal durum kriterleri asıl alınarak tekrar tamamen sayısal ortamda, nesnel şekilde tıpkı puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer andıran girmek kaydıyla nizam yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise sunma andıran başka yurda uyum geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli kaşkariko oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi bire bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik önceki fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye cemaat güçlükle altyapımız var. Bu dahi çalım ve şenlik vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların sonunda rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek üzere 41 devlet merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Mecmu Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle alay malay alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Cümle gençlerimize sonuçlarımızın kırnak olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mümasil şekilde izlem etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: