Güder: “Basına alın hepimizin sorumlulukları var”

Malatya’nın Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Basını ayakta tutabilmemiz için hepimize sorumluluklar düşüyor” dedi.

Battalgazi Belediye Reisi Osman Güder, birlikte YANLIŞSIZ Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci ve Şehremaneti Komutan Yardımcısı Galebe Kırçuval ile gelişigüzel 34 yaşına basan Malatya Gazeteciler Cemiyetini (MGC) ülfet etti. Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle kendilerini musahabe fail Osman Güder, Basri Kahveci ve Galibiyet Kırçuval’a teşekkür eden MGC Başkanı Vahap Güner, “Malatya Gazeteciler Cemiyeti 1989 yılında Malatya’birlikte görev özne gazetecilerin bir araya gelmesiyle, Kurucu Başkanımız Haydar Karaduman’ın gayreti ve Merhum Cumhur Reisi Turgut Özal’ında bindi ve himayeleriyle kurulmuş, bu bölgenin arz sakat cemiyetlerinden tıpkı tanesidir. Ayrıca MGC, Şark Anadolu Gazeteciler Federasyonunun kurulmasında Türkiye Gazeteciler Konfederasyonun oluşturulmasında ve Türkiye Gazeteciler Federasyonunun ayrıca kurulmasında dahi kurucu organ adına görev yapmıştır. Uluslararası düzeyde olan Türkiye Spor Yazarları Derneği Malatya temsilciliği de cemiyetimiz bünyesinde hareketlilik göstermektedir. Cemiyetimiz bu bölgenin arz etkin cemiyetlerinden aynı tanesidir. Icap organ ve gerekse dahi Matbuat Kartı sahibi gazeteci sayısı bakımından değerlendirmelerde dahi antrparantez Basın İlan Kurumu desteklerini 2012 Yılından beri gece gündüz Malatya Gazeteciler Cemiyeti yararlanmakta ve akseptans görmektedir. 34 yılı geride bırakmanın mutluluğu içerisinde eke işler yaptığımıza inanıyoruz. Pandemi sürecinde Battalgazi belediyemiz gazetecilere destek üzerine da balaban görevler üstlenmiştir. Battalgazi bölgesinde kayran düz cemiyetimiz yerine Battalgazi Belediye Reisi yönetimine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MGC’nin kuruluşunu kutlayan SELIM Fırka Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci birlikte, 34 yıllık geçmişe sahip Malatya Gazeteciler Cemiyeti yönetimine başarılar diledi.

“Basını önemsemeliyiz, desteklemeliyiz”

Battalgazi belediye reisi Osman Güder ise “İlçe başkanımız ve komutan yardımcımızla bu arada nice 34 senelere sağ esen sağ esen ulaşmanızı Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Hani derler ya, ‘küçümseme uçar yazı kalır’ bağlanmış matbuat haddinden fazla kebir. Amma mevrut olduğumuz 21. yüzyılda maatteessüf insanların yazılmış basına ilişki alakası periyot geçtikçe azalmakta. İnsanlar görsel basına, yavuklu basına, mevhum basına elan ilişki nazarıitibar gösteriyorlar. Amma dediğimiz üzere bütünü uçan, abece kalır. Yazılmış basına müstelzim desteği, çabayı, gayreti katkı yerine sunmamız geçişsiz. Şunu birlikte biliyoruz ki, aynı milletin, memleketin mutlak olabilmesi için 4 şerha anne ilke var. Bu unsurlardan aynı tanesi politik bağımsızlık, diğeri hesaplı istiklal, askeri bağımsızlık, dördüncüsü de basının müstakil olması. Bu 4 öğeden ayrımsız tanesi yarım olduğu espas ülkenin özgürlüğünden bahsetmek bahis konusu değil. Yani matbuat o büyüklüğünde oylumlu. Basın özellikle yürütme makamlarının gözü, kulağı, eli hasse organları oluyor. Hem icra makamlarının yapmış olduğu icraatları vatandaşa aktarma etmek, farklı taraftan dahi vatandaşın yüz yüze artmış olduğu sorunları izinli makamlara yansıtma noktasında tıpkısı ara bulucu gelgel yerine fariza yapıyorlar. Rahmetlik Özal’ı üstelik buradan yağmur ve minnetle namahrem ediyorum. Filhakika Türkiye’nin dışa açılması Özal ile başlamış oldu. Amma o fena hâlde inanın hayatına kast ettiler. Elan öncede bazı insanların hayatlarına kast ettikleri üzere. Basını ayakta tutabilmemiz için hepimize sorumluluklar düşüyor. Sair taraftan bile hepimiz bu cemiyet için çalışıyoruz. Basın kişi görevini yapıyor, belediyeler ayrımlı görevler yapıyorlar. Hepimizin yegâne amacı var, bu ülkeyi muhasır medeniyet seviyelerine düzeye çıkarabilmek amacıyla herhangi bir birimiz zat çapımızda uğraş veriyoruz” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: