Gül çiçeğinin kurum fiyatı 22 teklik yerine belirlendi

Isparta gül çiçeği gurur fiyatı kilo başına 22 liralık kendisine açıklandı.

Gülyağı ve Besili Tohumlar Ekincilik Eş Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Umumi Müdürü Hasan Polat, gazetecilere, 2022 yılı gül çiçeği sezonunun hayırlısı ile kazasız belasız tamamlandığını söyledi.

Yurt dışına pazarlama çalışmaları yürüttüklerini tamlayan Çelik, şöyle konuştu:

“Bizler Yönetim Kurulu olarak yetiştirici ortaklarımızın böylesi boğunuk bir ortamda sülale bütçelerine benzeri nebze üstelik olsa ulama keşfetmek ve rahatlatmak üzere Birliğimiz ve Rosense AŞ’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız düzentileme ve değerlendirmeler sonucunda 2022 yılı gül çiçeği kilo fiyatı 22 teklik olarak tespit edilmiştir. Geçen yıl biliyorsunuz gül çiçeği kilogram fiyatı 7,80 teklik yerine tespit edilmişti. Sabık yılla kıyasladığımızda 14 teklik 20 kuruşluk ayrımsız artım yaşanmış oldu, Yüzde dilime vurduğumuz ise yaklaşık yüzdelik 282 artmış oldu.”

Üreticiye ödemelerin gelecek hafta başlayacağını tamlayan Polat, “Elhak biliyorsunuz bu yıl kampanya döneminde biz üreticilere kilo başına 12 liralık peşin ödemede bulunmuştuk. Ferasetsiz küsurat 10 teklik farkı de hesaplayıp üreticilerimize olan borcumuzu ağız ağıza ödemiş olacağız. Önceki yıllarda olduğu kabilinden bu yıl de imkanlar ölçüsünde gül üreticisine yeryüzü mebzul fiyatı ita gayreti içinde olduk.” ifadelerini kullandı.

Çelik, bu sene Isparta’bile tahminî 2 bin 500 kilo gül yağı üretiminin yapıldığını belirterek, firmaların çekicilik kapasiteleri ve işlemeler dikkate alındığında 15 ile 20 ton arası birlikte gül konkreti imalatı olduğunu dahi sözlerine ekledi.

Share: