Gümüşhane karabuğdayın başkenti olma uğrunda ilerliyor

Türkiye’nin ilk glütensiz un kaynağı karabuğday el işi fabrikasına sahip olan Gümüşhane’üstelik hasat mevsimi başladı.

Kelkit ilçesine sınırlı Öbektaş Beldesi ve çevresinde sözleşmeli tarımla ekimi yapılan yaklaşık bin dönümlük alanda biçerdöverle hasat önceden bu yılki rekolte çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hem glütensiz olması hem çölyak hastalarının aradığı iz olmasının hem da çiçekli olması nedeniyle bal üretimine dahi ulama sağlayan karabuğday bitkisi tek atığı olmadan 3 sene geçmiş Beldede kurulan ve Türkiye’üstelik önceki olan tesiste un, bulgur ve yastık kendisine ekonomiye kazandırılıyor.

Birkaç sene öncesine büyüklüğünde ithal edilen glütensiz karabuğday ununun üretildiği Gümüşhane’deki fabrikaya Türkiye’nin bir nice şehrinden kontratlı tarım marifetiyle ekilip hasat edildikten bilahare mamule girmek üzere getiriliyor.

“3 sene önce Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti kendisine car etmiştik”

Öbektaş Beldesi, Esentepe Mahallesinde Parçalanmamış Tarım A.Ş. vasıtasıyla kurulan tesiste içeriğinde B vitamini, magnezyum ve tel bulunmasının beraberinde erdemli düzeyde protein, antioksidan mevcut ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler üzere yer ongun alternatiflerden olan karabuğdayı Türkiye’de bir önceki adına çiftçiden alıp işleyip, paketlenmiş haliyle pazara sunduklarını kaydeden Birlik Tarım A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Uçucu Gürsoy, “18 Mayıs tarihinde ekimini yaptığımız 2022 karabuğday hasadımıza başlamış durumdayız. Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti kendisine zar etmiştik bundan 3 sene geçmiş. Bugün Gümüşhane’dahi kestirmece bin dönümün üzerinde tıpkısı karabuğday ekimimiz var. Besmele dedik 2 gündür hasadımızı yapıyoruz. Bu sene rekolte özge senelerden daha gani. Daha tecrübeli benzeri şekilde ekimlerimizi ve bilcümle çalışmalarımızı buna göre yaptık” dedi.

“Bu yıl Gümüşhane’den tahminî 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 ton karabuğday bekliyoruz”

Gümüşhane’nin yanısıra Türkiye’nin muhtelif yerlerinde sözleşmeli ekimleri işleyen çiftçilerin üstelik hasada başladığını belirten Gürsoy, ” Bilecik, Eskişehir, Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa bu hafta kırcı karabuğday hasadına başladı. İnşallah bu yıl evire çevire benzeri ürün aldık. Aynı hafta sonraları birlikte aldığımız ürünleri fabrikamızda işlemeye başlayacağız, tüketicilerimize 2022 yılının dinç üretim ürünlerini göndereceğiz. Önümüzdeki süreçte Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti beğenmek amacıyla uğraşıyoruz. Gümüşhane’dahi 5 bin dönüm alanda teşrinievvel yapmayı planlıyoruz. Bunun amacıyla de bu seneki rekolte hem çiftçinin bu işe akıllıcasına anlamda bakmasını hem bile bundan kazandığı paranın hangi olduğunu görmesi açısından çok önemliydi. Bu sene Gümüşhane’den yaklaşık 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Budun ekelim diye niteleyerek sıraya giriyor artık”

Bölgede biçerdöveriyle hasat yapan Kırşehirli Musa Pekince, kendisinin birlikte karabuğday ekmeye değişmeyen verdiğini dile getirerek, “Kestirmece 4 yıldır burada karabuğday hasadı yapıyorum. İnşallah yıldan yıla güzelleşecek. Bu sene verimde amiyane çoğalma var. Yıldan yıla genişletiyor, bu yıl çokça fena hâlde yer ekmişler. Verimi güzelce. İnşallah bu aha nazik başarı sağlanacak. Gümüşhane bu konuda uçman yer türlü, irade var. Şu anne kadar 600 dönüm oldu. Bundan Sonra yurttaş da memnun. Millet ekelim diyerek sıraya giriyor daha çok. Ego dahi buradan giderken tohum götürmeyi ve tıpkı 50 dönüm büyüklüğünde ekmeyi düşünüyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANEShare: