Gümüşhane ruzname haberleri | Meral Akşener, Gümüşhane Mustafa Faal Olgun ve Görüşme Merkezi’nin Açılışına Katıldı: “Hangi Bahtiyar Mustafa Enerjik Kabilinden Aynı İsim Bırakmaya”

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşhane’bile Mustafa Etkili Selen ve Hanek Merkezi’nin küşat töreninde; “Dayanabilen haddinden fazla Gümüşhaneli kardeşimiz tıpkısı arada ve hepimiz Mustafa Faal hesabına yapılan, onun kabilinden nice Mustafa Canlıların selim, utangaç, hakkaniyetli, harama el uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı bir merkezin açılışı amacıyla buradayız. Hangi bahtiyar Mustafa Hareketli kabilinden tıpkısı isim bırakmaya” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yaşamını yitiren bozuk İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Hareketli namına Gümüşhane’da Mustafa Deli Dolu Marifet ve Musahabe Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta mütekellim İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

“Ben zaman burada tıpkısı ışık gördüm, o foto haddinden fazla koskocaman; İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi, Gümüşhane Şehremini, bütün siyasi partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz, gayrı siyasal partilerimizin umumi başbuğ yardımcıları hem bizim hem özge siyasi partilerin genel komutan yardımcıları, kadınlar, erkekler, gençler, benzeri arada. Bu Türkiye açısından Sayın İstanbul Büyükşehir Uray Başkanımızın da söylediği gibi çokça önemli aynı fotoğraf, ama bu fotoğrafı sağlayıcı Mustafa Deli Dolu’dır.

“CENABI DOĞRULUK HEPİMİZE MUSTAFA CANLI GİBİ İNSANLARI BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR MİRASI, BİR İSMİ BIRAKMAYI BİZLERE NASİP ETSİN”

Normal şartlarda, siyasal rekabetin özellikle seçime akıllıca gidilen ayrımsız dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi, Türkiye’de az buçuk daha sakin olsak mebzul peki amma bugün buradaki bu ışık vakit kaybetmeden iki şehremaneti başkanımızın varlığından İstanbul’dan ve özge şehirlerden mevrut kaza belediye başkanlarımız bile burada. Asıl olan burada eminim herhangi bir çeşit siyasal partiye görüş veren insanlarımız var, arkadaşlarımız var, hemşehrilerimiz var ve seçkin biri Mustafa Canlı için burada. Belki şu duayı etmemiz geçişsiz; cenabı adalet hepimize Mustafa Etkin kadar insanları birleştiren, bütünleştiren tıpkısı mirası, benzeri ismi bırakmayı bizlere baht etsin.

“HANGI MUTLU MUSTAFA CANLI GİBİ BİR İSİM BIRAKMAYA”

Ego, Mustafa Etken’nın ablasıydım, yaşımızı bilmiyorum yani amma cümle bacı dediği kadar o dahi bana bacı derdi. İSTAÇ Genel Müdürlüğü’ne atandığında aradım, kutlama ettim. Dedim ki ‘Allah utandırmasın yüksek hizmetler yapmayı talih etsin’, o de bana dedi kim; ‘Abla, tespihlerinde beni unutma, bile ki cenabı adalet beni haksızlık edenlerden eylemesin, insanların haklarına girenlerden eylemesin, başarıyı insana hizmetle şans etsin.’ Dolayısıyla zaman burada bilcümle birlikteysek ve bu duaların kendisinin ettiği ve benim dahi amin dediğim, henüz sonra birlikte onlar namına ettiğim bu duaların cenabı türe gözetiminde kabul olduğunu gösteriyor ki demin hoppadak bu tentenin altında bulunan insanlar değil şu tentenin dışında var olan dayanabilen haddinden fazla Gümüşhaneli kardeşimiz tıpkı arada. ve hepimiz Mustafa Etkili namına yapılan, onun gibi nice Mustafa Canlıların hakikat, utangaç, hakkaniyetli, harama ahali uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı bire bir merkezin açılışı üzere buradayız. Hangi mutlu Mustafa Enerjik kabil aynı kişi bırakmaya.

Mustafa Hareketli süper zengin birisi değildi. Uray başkanlığı yaptı yıllarca amma varlıklı değildi. Dolayısıyla Mustafa Etkili’nın çoluk çocuğunun onun aracılığıyla mevdu fabrikalar üstelik bulunmayan. Hepsi emekleriyle etkin, tıpkısı maaşla kazançla zihayat insanlar. Zaman burayı şereflendirdiniz ya, temel iş o. Bu hizmet binasının hayra şalter olmasını diliyorum, herkese onun ve ailesinin namına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.”

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

Mustafa CANLI, 25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Yukarı Alıçlı köyünde doğdu. İlköğrenimini zat köyünde, ölçülü ve lise öğrenimini Gümüşhane’dahi tamamladı.1978 yılında Karadeniz Beceri Üniversitesi Cıvıltı-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı, 1983 yılında mezun oldu.

1983 yılında Trabzon YEGÂNE Kuzeydoğu Anadolu İşletme Kol Müdürlüğü’nde cıvıltı mühendisi olarak amme görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane YEGÂNE Teknik Başöğretmen Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına büyüklüğünde sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Organizasyon Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında Uray Başbuğ adayı olabilmek amacıyla görevinden çekilme etti. Bu fariza esnasında yapmış olduğu hizmetlerden ufuk Çorum Valiliği ve sair kuruluşlar eliyle birçok misil ödüllendirildi.

Çorum Spor Umumi Heyet Üyeliği’nin yanında Mali Alt Kurul Başkanlığı’nı yaptı. TEDAŞ Çorum Gücü Spor Kulübü’nü kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Tor sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 Nisan 1999 yılı seçimlerinde Milliyetsever Hareket Partisi’nden Gümüşhane Belediye Reisi seçildi. 1999 ile 2014 yılları beyninde üç devir Gümüşhane Belediye Başkanlığı yaptı.1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulubü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden civar lisans eğitimini tamamladı.

Belediye Başkanlığı görev sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği’nde tafsilatlı müddet alt kurul üyeliği görevinde bulundu, ayrıca şehrin ihtiyacı olan atılan akarsu arıtma tesisi ve cani atılmış tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan genel seçimlerde Ulusalcı Debi Partisi’nden mebus seçildi.

Mustafa Canlı, 31 Mart 2019 domestik seçimlerinde İYİ Fırka Gümüşhane Belediye Başbuğ adayı oldu. 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ SERPMEK Genel Müdürü olarak göreve başladı. Canlı, yakalandığı koronavirüs sebebiyle 26 Eylül 2020’de yaşamını yitirdi.

Share: