Güreş efsanesi Hamit Kaplan’ın hayatı dokümanter oluyor

Türk güreşinin efsane isimlerinden acun ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel film oluyor.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ ünlü belgeselde 175 nöbet milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın yazboz tahtası tıpkı bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı muvaffakiyet hikayesinin kayıt edilerek ati kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Hususi İdare Müdürü Başkomutan Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar da çekimlerde fahri olarak görev aldı.

43 yaşındayken hayata veda eden Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların yanında arşivlerde kayran düz müsabakalarının görüntüleri üstelik ekrana taşınıyor. Ayrıca güreş camiasının önde mevrut isimlerinin birlikte Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan da belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını gelecek kuşaklara aktarma etmek istedik”

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, “Hamit Kaplan yöremizin sunma zer ve muvaffakiyetli sporculardandır. Bu bölgenin hamurunda, mayasında güreş var. Tığ bile belgeselimizde ayrımsız tahta bavulla yola çıkarak elbette olimpiyat şampiyonu olunduğunu ati kuşaklara aktarmak istedik” dedi.

“Hamit Kaplan bibi birinci”

Acun ve olimpiyat şampiyonu çarkıt milli pehlivan Ahmet Izanlı, bire bir sair Hamamözülü güreş efsanesi Adil Candemir’in yetiştirdiği Hamit Kaplan’ın Türk spor tarihindeki namına belen etti. Izanlı, “Hamit Kaplan Türkiye’ye elan ne bıraksın. Şu anda hala birinci. Benek getirmede ve madalyada birinci” diye konuştu.

Hamit Kaplan’ın adını taşıyan spor salonunda yetişerek acun ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Amasyalı bozuk milli güreşçi Mahmut Demir, belgesele ‘Pehlivan’ isminin verilmesinden sevinme duyduğunu söyledi.

Oğlu Atilla Kaplan ise İstanbul’a taşındığında oturduğu sokağın Hamit Kaplan çıkmaz olduğunu görünce duygulandığını hatırlattı. Babasının hayatını anlatan belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere üstelik teşekkürname etti.

TRT arşivinden da faydalanılan belgesel Kaplan’ın 47. ahiret yolculuğu yıldönümü olan 5 Ocak 2023’te izleyiciyle buluşacak. – AMASYA

Share: