Hakkarili öğrenciler gövem eriği meyvesinden muhtelif yiyecekler hazırladı

Hakkari Mehmet Akif Ersoy Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri bölümü öğretmen ve öğrencileri, geyik dikeni (yumuşan) meyvesinden türlü yiyecekler hazırladı.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünden yapılan bilgilendirmeye bakarak, okulun mektepli ve öğretmenleri, site merkezi ve köylerden topladıkları alıç meyvesinden mütenevvi lezzetler kazanmak için mücahede yaptı.

Öğretmen ve öğrenciler, bu kapsamda değişik malzemeler kullanarak “yumuşanlı yulaflı amerikan bar”, “yumuşanlı truff”, “yumuşan pestil”, “yumuşan marmelatı”, “yumuşan hoşafı”, “yumuşan sirkesi”, “yumuşan reçeli”, “yumuşan çayı”, “yumuşan baharatı”, “yumuşanlı cevizli sucuk”, “yumuşan kurusu”, “yumuşanlı lokum”, “yumuşanlı şekerleme” ve “yumuşanlı çikolata” hazırladı.

Okul yönetiminin ürünlerin tanıtımı için düzenlediği etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve meslek müdürleri hazırlanan yiyeceklerden tattı.

İl Milli Terbiye Müdürü Bilal Iyi, Ilbay ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık’ın himayesinde başlattıkları yetişek seferberliğinde, hemen akademik başarıda değil hayatın temas alanına seslenme fail açık yelpazeyle çocukların gelecekte çığır sahibi olabilecekleri nitelikli icraat ortaya koyduklarını belirtti.

Okulun sarıklı ve öğrencilerinin bu doğrultuda domuzuna bir himmet sergilediklerini nâkil Gür, ” Türkiye’üstelik, aynı ilke imza atarak yöremizin güzide meyvelerinden, şifalı olduğu büyüklüğünde çok farklı aroması olan akdiken meyvesini, sofralarımıza pekâlâ daha ayrımlı taşımaya müteveccih araştırı yapmışlar ve muvaffakiyetli sonuçlar elde etmişlerdir. Gerçekte şart, içecek bölümü, koca yaşadığı sürece ölmeyecek tıpkı çağ. Patika liselerimizin bu ve sair bölümleri hem haddinden fazla ahenktar hem de istihdam alanları geniş. Kendilerini kanıtlamış öğrencilerimiz, pekâlâ gelişim buluyorlar. Bu farklı ve muvaffakiyetli üretim çalışmasına imza atan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi ailesini kutlama ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Okul Müdürü Hayrettin Rençper bile eğlenceli ve istihdam alanı çok açık aynı bölümde kayran aldıklarını aktararak, “Mektepli sayımız 100’ün üzerinde. Öğrencilerimiz burada, Türk ve uluslararası aş damı uygulamaları üzerine eğitim bilimi alıyorlar. Öğrencilerimizin, kendilerini geliştirmeleri amacıyla etkinlikler yapıyoruz. Bu sene üstelik yöremizin seçme meyvelerinden şifa kaynağı olan alıcın üzerinde çalışarak misafirlerimizi farklı bir haz yolculuğuna nüfuz etmek istedik. Bugüne kadar hiç üretilmemiş enva üstünde kelle yorduk. Ziyaretçilerden gelen olumlu dönütlerden de anlıyoruz ki liyakatli olmuşuz.” diyerek konuştu.

Share: