Hamsi tezgahları şenlendirmeye başladı

– Hamsi tezgahları şenlendirmeye başladı

Hamsinin fiyatı yarı yarıya düştü, palamudun ise ikiye katladı

Aynı hafta öncesine kadar kilosu 65-70 TL’den satılan hamsi bollaşınca fiyatı 35 TL’ye büyüklüğünde düştü

TRABZON – Karadeniz’bile bugünlerde mütenakıs pelit avı hesabına yavaş yavaş hamsi avına bırakırken, Trabzon Balık Hali’nde aynı hafta evvel kilosu 65-70 TL’den satılan hamsidenizde bollaşınca bugün itibariyle kilosu 35-50 TL beyninde satılmaya başlandı. Bollaşan Hamsinin fiyatı yarıya yarıya düşerken, azalan pelit avı ile gelişigüzel sivri fiyatları ise ikiye katlayarak tanesi 75-80 TL’den satılıyor.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, balık av sezonu esasen bu yana ilk kez hamsinin bu kadar bol geldiğini belirterek “Tafsilatlı ayrımsız aradan sonra ilk kez hamsiyi bu kadar çok gördük. Hamsi genelde Garp Karadeniz koyulmak amacıyla Trabzon açıklarında dahi avlanıyor. Hamsinin kilosu 40-50 TL ortada değişiyor. Ayrımsız hafta evvel ise kilosu 65-70 TL idi. Temennimiz inşallah bu mevsim hamsi bol olur şu andaki görüntü iyi fakat erte ne olacağı mahsus olmaz. Palamut bitti diyebiliriz çıktı stabil fazla gayrimümkün. Bu sıralar değişik çeşitlerde gelmeye başladı. Balık fiyatları sargan 80 TL, hamsi 40-50 TL, iri tavuk balığı 100-120 TL, detaylı tavuk balığı 50-60 TL. Pelit çokça az çıkınca fiyatı 75-80 TL. Pelit 1 hafta öncesine büyüklüğünde 4 tanesi 100 TL idi. Vatandaşın hamsiye hasreti var doğrusu bu sıralar hamsiye rica göstermeye başladı. Görünüşüne göre hamsi bu mevsim olacak kabilinden” dedi.

Balıkçı esnaflarından Emniyetli Orion üstelik vatandaşın bu mevsim palamuda doyduğunu tıpkı beklentiyi hamsi bile varagelmek istediklerini kaydederek “Hamsi yavaş yavaş görülmeye başladı. Şu zaman diğer çeşitler da gelmeye başladı. Hamsinin kilosu 35-50 TL arası değişiyor. Balık fiyatlarımız istavrit 70-75 TL, deneyli palamutlar 70-75 TL, tavuk balığı iriliğine göre 70-120 TL, tirsi 50-60 TL, sargan 80-90 TL, çinekop 75-90 TL. Palamut birkaç olunca fiyatı katlanarak arttı. Hamsi inşallah daha çok artağan ati diye oranlama ediyorum. Bunun emareleri doğrusu görülmeye başladı. Balıkların çoğu Gün Batısı Karadeniz taraflarından geliyor. Bu mevsim vatandaş palamuttan doydu tuzlama özne yaptı şu anda hamsinin verimli olmasını bekliyoruz” diyerek konuştu.

Share: