Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’yla ilişkin UNESCO dosyası tamamlandı

UNESCO Acun Hars Miras Geçici Listesi’nde düzlük düzlük Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’nın daimi listeye alınabilmesi için Amasya Valiliği vasıtasıyla sürdürülen çalışmalar tamamlandı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Küçük Asya coğrafyasının bayrı şehirlerinden biri olan Amasya’nın geçmişine, tarihine, kültürüne erbap çıktıklarını söyledi.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde meydan kayran Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları’nın asıl listeye alınmasıyla ilgilendiren ağırbaşlı tıpkı çalışmaya giriştiklerini tamlayan Masatlı, “Sabık hafta itibarıyla dosyamızı tamamlayarak, Hars ve Turizm Bakanlığımıza en ettik. Bundan ahir süreçte Hars ve Turizm Bakanlığımız bu dosyayı inceleyecek ve UNESCO’nun merkezi olan Fransa’ya gönderecek. İnşallah yeryüzü güdük sürede Harşena Kalesi ve Kral Kayaç Mezarları, ülkemizin UNESCO Dünya Sürekli Mirası’nda olan eserlerinden aynı tanesi olacak.” dedi.

Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarları’nın domestik ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini, Amasya’nın binlerce almanak tarihe eş, tarihin alelacele çabucak seçkin döneminden bazen asar barındıran tıpkısı ekin şehri olduğunu anlatan Masatlı, Amasya’nın UNESCO Dünya Kültür Bırakıt Daimi Listesi’ne alındığında dünyanın kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline geleceğini anlatım etti.

Biz dışarıdan bile gezmen alıyoruz ama Amasya’nın dünyada artık bilinirliği olacak”

Amasya’nın doğru tarihi geçmişine belen eden Ilbay Masatlı, şunları kaydetti:

“8 bin 500 yıllık tarihi ve uhdesinde barındırdığı medeniyetlerle Amasya ilimiz, Anadolu coğrafyasının nazirsiz kentlerinden tıpkı tanesidir. Özellikle Hititler, Frigler, Hattiler, Pontuslar, Rumlar, Bizanslılar ve özellikle bizim tarihimiz açısından da Selçuklular ve Osmanlıların eke şehirlerinden birisidir. Nakız hakeza olunca bütün bu medeniyetlerin bu coğrafyada bırakmış olduğu mukavemetli çokça tarihi ürün bahis konusu. Bunlardan birisi üstelik Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları. Hedefimiz, ilimizdeki bu tarihi eserin UNESCO Acun Mirası Sürekli Listesi’ne girmesidir. Amasya’mız Kültür ve Turizm Bakanlığımızca ‘marka kent’ yerine bilinmektedir. Bu vesileyle de dünyanın mehabetli kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline gelecek. Biz dışarıdan bile gezici alıyoruz amma Amasya’nın dünyada imdi bilinirliği olacak. Ülkemizde tanınıyoruz amma insanlarımızın buraya ilgisi artacak.”Share: