Hava Bilgisi çok sayıda kent amacıyla soluk kodlu ihtar verdi! Asuman ses sağanak yağış bekleniyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan serencam değerlendirmelere bakarak ülkemizin kuzey, bağırsak ve maşrık kesimlerinin modüler meydan düz çokça bulutlanmış, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun gün doğusu akarsu, Karadeniz, Doğu Rum’nun batısı ve Güneydoğu Küçük Asya ile Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevrelerinin yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Genellikle yağmur ve boğanak, sabahleyin geçmiş saatler ve geceleyin saatlerinde Artvin, Tunceli, Erzincan, Erzurum ve Bingöl’ün yüksek kesimlerinde karla karışık baran şeklinde görülecek.

7 İLE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla 7 yer üzere “sarı” kodlu ikaz yapıldı. Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Tunceli ve Şanlıurfa’da yağışların asuman patırtılı sağanak şeklinde hareketli olacağı hesap ediliyor.

BASKIN BASKINI VE HORTUM UYARISI

Yetkililer, ansız başat, feyezan, sebep, yerel komple yağışı, yağış simultane sağlam rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin vatandaşları uyardı.

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Sarı, havada “gizil felaket durumu”na işaret ediyor. Adisyon edilen meteorolojik olay sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.

Share: