Hava Bilgisi solgun kodla uyarmıştı! İstanbul’da baran başladı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, alışveriş haset aralarında İstanbul dahil 17 ilde yağmur uyarısı yaptı. Pazartesi haset bakımından İstanbul’de sabah saatlerinde boğaz çevresindeki ara sıra ilçelerde baran başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde etkili olduğu tanıdık yağış zımnında trafiğe çıkan vatandaşlar zorlukla sefer alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Sarı kodlu uyarma yapılan iller arasında Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce yer alıyordu. Bursa’da ve elan bir nice bölgede de sabahleyin saatlerinden itibaren yağmur etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği da toplumsal medya hesabından ihtar mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte evvel saatlerden itibaren İstanbul’dahi sağanak ve asuman curcunalı boğanak yağışların; aralıklı ve yerli namına akva olması bekleniyor. Patadak yeğin ve akarsu baskınına alın tetik ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Umumi Yönetmenlik, albeni sıcaklığında mefret bir farklılık olmayacağını da açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra itidalli kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “gizil tehlike durumu”na işaret ediyor. Hesap Pusulası edilen meteorolojik hikâye sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler üstüne tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: