Hayme Esas 741. misil anıldı

Hayme Ana 741. kat anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine sınırlı Çarşamba köyünde planlı Hayme Esas’yı Ihtifal ve Kafile Şenlikleri korkulu katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Anne (Ihtişam Anne), 741. el düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Ali Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerel Yönetimlerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, YANLIŞSIZ Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Tehlikeli Erenler, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Ulvi Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan merasim, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Yüce Polat, yaptığı konuşmada, “Hayme Ana, Konya- Karaman’birlikte Zübeyde Kadın, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Abla, Erzurum’bile Aba Bayan, Malatya’bile Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Bent Sezen, Çorum’de Aybüke öğretmen, Diyarbakır’üstelik çocuk nöbeti tutan cesur analardır. Hayme Asıl’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, aynı alay karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha balaban işlemler tahsis etmek için kendinde bilek bulacaktır’ der. Zaman burada bire bir arada oluşumuzun sebebi de aha bu kalp ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, agâh, anlar ve buna göre aynı vakfe ve buyruk gösterebilirsek geleceğimizi üstelik güvenle nesir ederiz. Bu yıl burada Hayme Esas’yı 741. sefer anarken Domaniç’in da antagonist işgalinden kurtuluşunun birlikte 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Esas’nın tıpkısı zamanda devletin bekası adına verilen emeğin yer koca örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız infisah noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası hesabına o ali mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek benzer olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve kibar gönlü kadınlarımıza sabah yeli reşit, asırlar sonraları birlikte cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, iman ile idealini var eden, akide ile tarihi rahat fail bire bir kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, manzara alan Domaniç halkiyat gösterisi ve ardından süvari okçuluk ekiplerinin gösterileri ile devam eden ziyafet, Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile akıbet buldu.Share: