Hayvanlara ‘Nalbulans’ ile manikür-pedikür bakımı

Kahramanmaraş’ta Kenan Kaya, tamamen kendisinin tasarladığı ve ‘Nalbulans’ adını verdiği gezici dizgeli aracıyla gezerek, büyükbaş hayvanların manikür-pedikür bakımını gerçekleştiriyor.

Elbistan ilçesinde Kenan Kayaç değişik şehirlerde hayvancılık yaparak geçimini sağladığı dönemde çiftliklerde gördüğü ve az çok fiyatlı olan tırnak bakım sistemini memleketinde hayata geçirmeye karar verdi. ABD’li aynı profesörden terbiye alan, ardından birlikte içeri şeklindeki sistemi tasarlayıp temin ettiği parçalarla birleştiren Kayaç, elektrikle çalışan gezici manikür-pedikür aracına ‘Nalbulans’ adını verdi. Kayaç, mahalle mahalle gezerek ‘Nalbulans’la hayvanların ayaklarını, halatlar sebebiyle çakılı hale getirdikten sonraları keski kesimi, tedavisi ve bakımını şişman tıpkısı inceden inceye yapmaya başladı. İlk önce çevresinde görenlerin güldüğü Kaya’nın, demincek kasaba illerden üstelik aksiyon alarak ekmeğini kazanması kat sayı oldu.

Sakarya’birlikte bu işle tanıştığını tamlayan Kenan Kayaç, “Memleketimizde kişi hayvanlarımıza bakım yaparken bu sektördeki açığı gördüm. Hayvanların ve vatandaşlarımızın yararına olması üzere bu işe başladım. Çok şükür demin yer beni çokça seviyor. Her yerden telefon geliyor. Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve çevredeki bir nice ile gidiyorum. Herhangi Bir şey hayvan sağlığı için. Hayvanları yaşatalım kim tığ üstelik yaşayalım. Arabamın ismi haddinden fazla bent çekiyor. Efsanevi sağlığına koşturduğum üzere insanlar için cankurtaran neyse hayvanat için birlikte ‘Nalbulans’ olsun dedim. Bu ismi bulan birlikte benim. İşime verdiğim önemi belirtmek istedim” şeklinde konuştu.

“Çevresindekiler önceki geçmiş gülerek izlemiş”

Ağız Ağıza kendisinin yaptığı sistemin himmet şeklini anlatan Kayaç, evvel özellikle çevresindekilerin kendisine güldüğüne dahi değindi.

Teker sisteminin fabrikada de olmadığını dile getiren Kayaç, “Bütünü umum emeği göz nuru. Kâffesi kişi tasarımım. en üst hep bu. Bunun tekerlek sistemi, bu makineleri geliştiren fabrikalarda dahi yok. Tekerler, hayvanların huysuzlandığında dengede durmasını sağlıyor. Bunu ben kendim yaptım, kendim geliştirdim. Fabrikadan alsaydım 160 bin liralık verecektim. Hayvanı ve ayaklarını sabitleyen elektrikli ayrımsız sistem var. İlk zamanda bu makineyi yaptığımda bana haddinden fazla güldüler. İnsanların halk ve ayakları kabil hayvanlarda dahi yeni tırnak gelme durumu oluyor. Ayaklarında deri yığılması oluyor. Nasır oluşuyor. Tırnağın altına vücut yığıldığında çokça rahatsız ediyor. Tığ de bunu temizliyoruz. Kesiyoruz. İlaçlıyoruz ve bakımını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Amerikalı profesörden eğitim bilimi almış

Büyükbaş hayvanların ayaklarındaki hastalıklarının giderilmesi, benzen ve cilt verimi için tırnak bakımının önemine dahi değinen Kaya, “Gerekli bakımı yapılıp hayvanın sağlığı düzeldiğinde haddinden fazla tez bire bir aksiyon oluyor. Hem cilt hem da süt verimi yönünden evire çevire gelişiyor. Benzin verimi hayvanına bakarak 3-5 kilogram artıyor. Besicilerimiz üstelik bu durumdan gayet memnun. Ben dahi bu işi yaptığım amacıyla kendimle çekicilik duyuyorum. Filhakika burada temel oylumlu olan efsanevi sağlığı. Bu işin eğitimini da İstanbul’de Türkiye Jokey Kulübü’nde alıyorum. Amerika’dan Kentucky Üniversitesi’ndeki nalbant profesörü işin tekniğini öğretiyor bize. Ego de eğitime katmerli önem veriyorum. Bu işi Kahramanmaraş bölgesinde resmi olarak özne yegâne dirilik dahi benim” değerlendirmesinde bulundu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: