HDP’li Sürücü’den pamuk üreticileri amacıyla düzenleme çağrısı

HDP Şanlıurfa Mebus Ayşe Çoban, “İktidara çağrıda bulunuyoruz; cehre üreticisinin emeğinin karşılığını alabilmesi üzere ekincilik politikalarında vacip düzenleme ve adımların atılması gerekmektedir.” dedi.

Sürücü, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de üretilen pamuğun yüzdelik 60’ını, Şanlıurfa’nın biricik başına karşıladığını fakat mevcut kazançlı süreç ve göstermelik desteklemeler zımnında çiftçilerin imdi tarım yapamaz kuzuluk geldiğini encam sürdü.

Pamuğun kilogram maliyetinin 15 liralık olmasına karşın 21 lira olarak açıklanan cehre gurur fiyatının oldukça ensiz olduğunu savunan Çoban, “Tarım Bakanlığının durumdan ders çıkartıp düzeltmeler yapması amacıyla bir lahzada bire bir adım atması gerekmektedir.” diyerek konuştu.

Sürücü, iktidarın yetersiz destekleri ve savruk politikaları nedeniyle önünü göremeyen çiftçilerin teşrinievvel yapmaktan çekindiğini argüman ederek şunları kaydetti:

“De dünyayı bekleyen besin krizine karşın ebat böyle. Bu nedenle zirai üretim noktasında lüzumlu politikalar bir anda geliştirilmelidir. Tarımsal üretimin düşmesinin kazançlı sonuçları ne yazık kim raflara, sofraya yansımakta, dosdoğru ve kararlı nemalanmak her an zorlaşmaktadır. Muvazeneli sıfır şişkinlik oranına rağmen pamuğun kilo maliyeti 15 liralık adına hesaplanmışken gelgel fiyatının 30 liralık ve beden olması gerekmektedir. Çiftçiye hava garantisi verilerek üretime isteklendirme edilmelidir. İktidara çağrıda bulunuyoruz; iğ üreticisinin emeğinin karşılığını, yani doğruluk ettiğini alabilmesi üzere tarım politikalarında lazım aranjman ve adımların atılması gerekmektedir.”

Share: