Homoseksüellere ihtar: Rusya sokaklarında ahali ele yürümeyin!

Avrupa’bile Irkçılığa Cebin Ayak Topu Örgütü (Football Against Racism mağara Europe), Rusya’de gelecek yaz gerçekleşecek olan 2018 Dünya Kupası karşılaşmaları sırasında, LGBT taraftarlarının cemiyet ortamında “halk ele koyulmak” kabilinden hareketlerinin sakıncalı olabileceği uyarısını yaptı.

Rusya’daki karşılaşmalar sırasında LGBT taraftarlarının “halk ele girmek” kadar bölüt kemiksiz yerlerde içten davranmaları için bir uyarı yayınlamaya hazırlanan örgütün Yöneticisi Piara Powar, uyarının, etkinlikteki yabancı veya yerel bilcümle LGBT taraftarlarını kapsayacağına dikkat çekti ve ekledi:

“Hazırlamakta olduğumuz yordam, LGBT toplumunu kabul etmeyen benzeri ortamda eş cinsel insanların güvenliği için yayınlanacak. Bir uyartı etnik azlık grupları amacıyla de makbul. Acun Kupası’na gidebilirsiniz fakat orada tetik olmanız gerekiyor. Ne şehirde olduğunuza ilişkin olarak, Rusya sokaklarında halk ele giden iki eş cinsel duygusal olarak saldırıya uğrayabilirsiniz.”

Powar, “Yayınlanacak olan kılavuzda tıpkısı zamanda Rusya’bile LGBT bireylerinin durumu hakkında de bilgiler verilecek. Ülkedeki LGBT toplumuyla ilişkin olan sorunlar halkı erinçsiz fail ayrımsız boyut değil çünkü Rusya’daki LGBT bireylerinin merbut ve meçhul tıpkı hayatı var. LGBT bireylerinin Dünya Kupası sırasında tetik olması uyarısını ita sebebimiz FIFA yönetmeliğinde homofobik vaziyetler amacıyla ayrımsız ceza bulunmamasından kaynaklanıyor. Ancak tığ teşkilat adına defaatle bu kuralın değişmesini gerektiğini söyledik. FIFA’nın bu model durumlarda harekete geçilebileceği mesajını vermesi şanlı benzeri açılım yaratabilir.”

Share: