Hurda elektronik beyin kasaları ve çipo atıklar öğrencilerin elinde hanay buluyor

Bolu’da meslek lisesi öğrencileri, okulun atölyesinde hurda bilgisayar kasaları ve çipo atıkları türlü eşyalara dönüştürüyor.

İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görevli araba ve tasarım teknolojileri öğretmeni Zeki Bozkurt ve 55 öğrenci, 3 ay ilk liyakatsiz atılmış çalışması kapsamında hurda elektronik beyin kasaları ile fabrikaların çipo atıklarını toplamaya başladı.

Malzemeler, okulun atölyesinde ayrıştırılarak yararlanma alanları belirlendi.

Hazırlanan elektronik beyin kasası parçaları ve çıpa atıklardan, sarıklı ve öğrenciler, atölyedeki makinelerde anahtarlık, saat, âdemoğlu levhası, onurluk kabilinden eşyalar ile süslü ürünler yapıyor.

Ürünler sarıklı ve öğrencilere bağış edilirken, okul dışından gelen talepler de karşılanıyor.

Tasarladıkları ürünlerle hem umum becerilerini geliştiren hem dahi sıfır atılmış seferberliğine destek veren öğrenciler, antrparantez atölye bünyesinde yazıcılarla bez çantalara, fincanlara ve tişörtlere güçlük çalışması gerçekleştiriyor.

“Okulumuz liyakatsiz atılan seferberliğine hassas”

Makine ve dizayn teknolojileri öğretmeni Anlaklı Bozkurt, AA muhabirine, okulun rate atık seferberliğine alın duyar olduğunu söyledi.

Atölyede anahtarlık, saat, sima levhası, onurluk kadar eşyalar ile bezemeli mahsulat tasarladıklarını anlatan Bozkurt, “Genelde kullandıklarımız çöpten aldığımız malzemeler. Bunları sanata dönüştürmeye çalışıyoruz.” dedi.

Öğrencilerin ilişik olduğuna değinen Bozkurt, benzeri şeyler ortaya çıkarmanın kendilerini bahtiyar ettiğini belirtti.

Öğrenci Mustafa Emre Öztürk de mübarek bire bir iş yürütüldüğüne değinerek, projede düzlük almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Share: