İçişleri Bakanı Aristokrat, Van’da Asayiş Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı dahil koyulmak amacıyla, esasen Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Daraç süresince mecmu benzer 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Valilik Yüce Ağır Güruh Salonu’nda planlı “Van, Hakkari, Şırnak ve Balkı Asayiş Toplantısı”na katılan Soylu, daha önce Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Balkı’nın, terör örgütünün yüzde 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Bağ Bozumu ve şita operasyonlarında nasıl benzeri formaliteci ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız geçişsiz? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları hep bu arada istişare edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Aristokrat, şunları dile getirdi:

“Şöyle benzeri tabloyu söyleyebilirim: Yıldırı örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Yıldırı örgütü tarihinde böyle tıpkısı tabloyla, terörle mücadele tarihimizde böyle tıpkı tabloyla ilk kez karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı dahil gelmek üzere, esasen Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Ensiz içre mecmu kopya 120’nin altındadır. Biz bunun için bire bir aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar cihetiyle cümle arkadaşlarımızı, asayiş güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyu birimlerimizin tamamını tebrik kartı ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri atıl ağıl ilam etmek üzere Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda heybetli ayrımsız cephaneliğin ele geçirildiğini anlatım etti.

Daha geçmiş Kato Dağı’nda de bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Aristokrat, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli, 88 ahali bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, birçok cephane ve patlayıcı konu ile amade mekanizma ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve güvenlik güçlerimizin üstün fedakarlığının tıpkı sonucudur. Terör örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu anlatmak üzere söylüyorum, bunu kamu Türkiye’ye söylüyorum: Sıkı içre şu anne kadar yakaladığımız arz şişman cephaneliklerden biri burası, pejmürde dağınık yakalayıp tıpkısı araya getirdiğimiz haddinden fazla, tıpkı arada, bu büyüklüğünde cephanenin içinde bir insan tutulmaz mı ya? Bu, yıldırı örgütünün karşı karşıya kaldığı teyit durumunun son halidir. Tıpkı batkı durumuyla karşı karşıyalar. Kimesne yıldırı örgütünden imdat ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve birlik düzenlilik güçlerimizin sınır ötesi yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Bir biricik çareleri var, teyit olmaları lazım. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Metal rotası değişti”

Bu sene dağların neredeyse tamamının fellik fellik arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem şart malzemeleri hem üstelik zırh ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, inandırma çalışmaları kapsamında 83 teşekkül mensubunun adalete doğrulama edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin arz bağan katılımıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Aristokrat, “Bir, içtimai olarak destek bulamamalarından dünya birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, alelhusus örgütten firarlar, kaçaklar nedeniyle birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, daha dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün özlük içindeki telsiz haberleşmesi 35’i esbak değil yani teşkilat kişi içinde haberleşemiyor. Bildirme anne problemlerinden biri dahi tekmil anlamıyla budur. Tıpkısı yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı yıldırı örgütüne en bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün arz makro finans kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız bitmeme ediyor.” diye konuştu.

Soylu, geri 11,5 milyon töz kendir, 1 milyon 185 bin cins genetiği bambaşka yaman, 2 ton 57 kilogram yaman ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların kâffesi uyuşturucu geliri namına yıldırı örgütüne gidecekti. Hep kendisine 91 milyon üs kenevir, 5 milyon soy skunk, 10,5 titrem yaman ele geçirildi. Bunun 2 titrem 57 kilogramı cemaziyelevvel ele geçirildi. Bir Vakitler uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller birlikte Van, Hakkari ve Veca. Sahaya öyle bir hakim olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan uğrun giren uyuşturucuyla ilgili yüzde 73’ü bu üç vilayette ancak yüzde 27’si batı ve diğer vilayetlerde uğramış oldu. Bu, hangi sonuç getirdi? Bunu yekpare kamuoyumuza, milletimize tefhim etmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Temel duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, cızık duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu zaman ihale aşamasında.” diyen Soylu, şöyle konuştu:

“Cenabıhak felek ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Ilk Teşrin 2023 gelmeden özellikle metal, yıldırı ve kaçakçılık konularında yıllardan beri nakil sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu zaman 1055’i münteha durumda. 988 kilometrelik tavzih sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Bire Bir zamanda 341 elektrokardiyografi gözlükçü kulesini tamamladık. Yekpare bunları Cumhuriyet’imizin bir numara asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden bitirmiş olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Yıldırıcı, mühimmat, kombinasyon kaçakçılık, esrar aktarımlarını ve arz cesim meselelerden biri olan göçmen kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sayesinde muhacir kaçakçılarının, gizliden gizliye göçmenlerin bu yolları kullanmasını geçen yıldan bu yıla azalttık.”

Geçen yıla bakarak bu sene sınırlarda engelledikleri sinsice göçmenlerin sayısının yüzde 35 azaldığına dikkati calip Soylu, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 uğrun göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzdelik 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin gizliden gizliye göçmenin hem şark hem birlikte cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Sabık sene 122 bin engellenirken bu sene 78 bin tutulmuş oldu. Cızık duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş düzenlilik sistemiyle, mecmu düzenlilik birimlerimizin kişi alanlarında aldığı alçak tedbirlerle tarihin en iri barhana sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki düzenlilik olaylarını dahi değerlendiren Aristokrat, “Önceki yılla kıyaslandığında kentte güvenlik olaylarında yüzdelik 9’luk tıpkısı eksilme söz konusu. Nüfusun artışı göz uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın macerasız benzeri iş olmadığını beyan etmek gerekir. Para varlığına cebin işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış bahis konusu. Bu, şişman tıpkı başarı. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı kutlama ediyorum.” dedi.

Kazan Vadisi Konak Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün temel silah ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Icra Vekili Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Açıkgöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Ağırbaşlı, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Veca Valisi Osman Varol, Güvenlik Genel Müdürü Mehmet Patal, Van Jandarma Güvenlik Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van Emniyet Müdürü Atanur Entelektüel, Hakkari İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Coşkun Baskın, Hakkari Itimat Müdürü Namazlar Mete Kaynak, Balkı İl Açıkgöz Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, Dert Güven Müdürü Nihat Özen, Şırnak İl Kurnaz Komutanı Miralay Hedef Bozkurt, Şırnak Itimat Müdür Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına kapalı gelgel ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: