Icra Vekili Eş: Kamuya andırmak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Keyif Bakanı Fahrettin Eş, şu ana büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya kaçmak için müracaat yaptığını, bunlardan 5 binini uzman hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Koca, Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güzeşte hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Adam, hastalığı hafif benzeri antipatik algınlığı gibi geçirdiğini belirterek, “Sadece bir dönem hafif bire bir boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bire bir hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve eli nimetli hazır para aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, vaka sayılarının günce 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Kayırıcı, bu süreçte hastaneye yatışların de örtüsüz şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve dokunaklı bakımların yine kapanmaya başladığını anlatan Koca, “Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha bile belirginleşecek. Amma bu ayrımsız elan olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonradan önce Avrupa’dan başlayıp sonradan bize makul mevrut tıpkısı kolpo kasım, antrakt gibi baştan tür. Çıktı Kovid ile yaşamayı öğrendik. imdi korumamız müstelzim, müstakbel yaşlarda ilişik hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi bundan sonra Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak için peçe takmalı”

Nazır Koca, bir gazetecinin okulların açılmasına ait sorusuna, “Endişe edilmemeli, peçe takmak isteyen türlü, takabilirler fakat mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından ayrımsız büyük grubun dahi eklenmiş hastalığı kâin kollar olduğuna dikkati çeken Adam, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları balaban. Onların elan dikkatli korunması gerektiğini alelhusus terennüm etmek istiyorum. Peçe amacıyla umumi anlamda imdi tıpkısı zorunluluk olmayacak. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Mülhak hastalığı olan ve encam yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden evvel maske takmalıdırlar.”

Bire Bir gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilişik sorusunu Âdem, “Geçen defa dahi söyledim. Maymun çiçeğinin bizler için ne endemi ne dahi pandemi olmayacağını haddinden fazla kemiksiz ifade edebiliriz. Şu temel kadar 12 hadise tespit edildi. Primat çiçeği ancak çokça mümasil temasla, tıpkı ortamda ayrıntılı süre gelişigüzel kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler henüz da artacak”

Sağlıkta Beyaz Islah çerçevesinde amme hastanelerine andırmak üzere başvuran hekimlerin sayısına ilgili üstelik bilgi veren Adam, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 6 binden çok hekim kamuya dönmek için başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Yalnız İstanbul’üstelik 1350’yi buldu. Ankara’de 650’yi geçti. İzmir’bile 600’e yaklaştı. Hatay’bile 130’u buldu. Diyarbakır’da 170’i buldu. Batman’da 44 hekimi buldu. Bütün illerden yüksek oranda referans var. Takkadak Bayburt ve Gümüşhane’bile daha başvuru olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, karı doğum ve dahiliye uzmanı seçkin biri tahminî 400, ışın bilimci 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, cildiye 115, göz, KBB, hikmet tedavi ve kardiyoloji temas biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda gitmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin güvenli limanı olacak. Şurası çokça kesin söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler henüz üstelik artacak. Bu kopya çabucak ‘Ben Beyaz Zehir Düzeltme çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak amacıyla kamuya çağrıştırmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Kullanılmamış dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Zehir Islah’ diyerek keyif çalışanlarına ve hekimlere tıpkı ati vadediyoruz. Aya ücret dışında temas işlemin tıpkısı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında temas çalışanın katiyen ekleme ödeme aldığı aynı devir başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkı zaman.”

Icra Vekili Koca, elan önceki açtıkları havadan atamalarda başvuru sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda mecmu ehlihibre sayısının 46 bin olduğunu nâkil Eş, “Düşünün ki 5 bini ehil olmak için 6 bin doktor izansız andırmak istiyor. Bu benzer elan birlikte artacak. Bunu hep birlikte göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan atama kadrolarına elan çok başvuran hekimin olacağını durum ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin afiyet çalışanı alımıyla ilişkin de çalışmaların sürdüğüne işaret fail Kayırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Kamu bu poliklinik odalarında hizmet çevirmek için bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya elan aşkın odaklanmasına, elan bol bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tekmil aksaklıkların bir bir çözüldüğünü bilcümle beraber göreceğiz. Mecmu 85 bin nasıp bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne büyüklüğünde car edilmiş genişlik nazik çalım. Kademeli yerine bu yıl hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde gelgel gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda yıpranmamış arkadaşları göreceğiz.”

Share: