Icra Vekili Karaismailoğlu, yapımı süren Çukurova Havalimanı’nda incelemede bulundu

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Hava Meydanı’nda enfrastrüktür ve vadi düzenleme işlerinin devam ettiğini belirterek, “Yapım çalışmalarımızı kararlayarak küçük ay sonu evet üstelik mart başında tamamlayarak, havalimanımızın açılışını yapmak üzere ağır sıklet çaba sarfiyat ediyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, Çukurova Hava Meydanı şantiyesinde incelemede bulundu, çalışmalarla ilgili bilgilendirme aldı.

Daha sonradan gazetecilere açıklamada mevcut Karaismailoğlu, Mersin’de zaman bereketli ve hararetli tıpkısı çevrim geçirdiklerini söyledi.

Güne, Mersin Ağacı Tarsus Birleştirme Endüstri Bölgesi otoban bağlantısının açılışıyla başladıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, deminden üstelik heyecanla bekledikleri Çukurova Hava Meydanı’nın açılışı amacıyla sınırlanmış günler kaldığını gördüklerini belirtti.

Azimli çalışmalarının meyvesini verdiğini ve havalimanında sona yaklaşıldığını dile getiren Karaismailoğlu, “Hızlı ve akıllıcasına planladığımız faaliyetlerimiz sonunda altyapı çalışmalarını ağız ağıza uyanık bulunmaktayız. Havalimanımızın pisti, 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre üzeri genişliğiyle mensur edildi. Gene enfrastrüktür projesi kapsamında, 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre eğin genişliğiyle beton kaplamalı paralel göçüm yolu, 2 erdemli hız göçüm yolu, terminal, kargo, özel uçaklar bölgesi apronu, 2 vadi hizmetleri anahtar park ve belde asayiş yolu üzere bütün işleri tamamladık.” diye konuştu.

“Bulaşıcı kapasitesini başta yıllık 8 milyon can kendisine öngörüyoruz”

Üstyapı tesislerinin yapım çalışmalarının birlikte acilen ilerlediğini tamlayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yap-işlet-devret yöntemiyle eksiltme ettiğimiz üstyapı çalışmalarımıza 8 Karı 2021’dahi yer teslimi yaparak başladık. 3 etapta nesir etmeyi planladığımız üstyapı tesislerinin 1. ve 2. etaplarını tıpkı arada yürüterek tamamlıyoruz. Çukurova Hava Meydanı’mızın muvakkat kapasitesini ilkin yıllık 8 milyon yaşama namına öngörüyoruz. Bulaşan sayısının 9 milyona ulaşması halinde, 3. aşama yatırımlarına de başlayacağız. 1. hamle ve 2. etapların toplam sınırlı alanı 189 bin 180 metrekare, 3. etabın ise 25 bin metrekare almak üzere toplamda 214 bin 180 metrekaredir. Bu iki etabın toplanmış sabit yatırım bedeli ise 173 milyon 865 avrodur. Cümle etapların mecmu çakılı yatırım bedeli 196 milyon 815 bin avrodur. Devletin kasasından aynı kuruş çıkmadan tahminî 197 milyon avroluk yatırımı ülkemize kazandırıyoruz. Antrparantez 25 sene içerisinde de 297 milyon 100 bin avro kira bedelini da devletimizin, milletimizin hazinesine katacağız.”

Havalimanının gücük ay sonu yahut martta açılması planlanıyor

Karaismailoğlu, yüzde 73 ongunluk kaydedilen üstyapı işlerinde çokça büyük aşamaları geride bıraktıklarını, terminal binası betonarme ve polat imalatlarının tamamladığını, aut cephe ve çatı kaplama imalatlarına bitmeme ettiklerini anlattı.

Altyapı imalatlarının ise yüzde 70 tamamlandığının bilgisini veren Karaismailoğlu, “Altyapı ve meydan aranjman işleri bitmeme ediyor. Imal çalışmalarımızı kararlama gücük ay sonu ya üstelik mart başında tamamlayarak, havalimanımızın açılışını gerçekleştirmek için ağırbaşlı çaba harcama ediyoruz.” dedi

Karaismailoğlu, 7 Mabeyin’ın “Arsıulusal Sivil Havacılık Günü” olduğunu tabir ederek, şunları dile getirdi:

“Bizler, ‘İstikbal göklerdedir’ anlayışına sahip sâdır kadrolarız. Bizler, ‘Hava yolunu halkın yolu yapmak’ üzere gece gündüz müteharrik, nice başarıları ülkesinin tarihine yazdıran kadrolarız. Çukurova Hava Meydanı gibi eke bire bir albeni yolu yatırımından, 7 Aralık Arsıulusal Sivil Havacılık Haset’nü kutlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Havacılık sektöründe yaptığımız yatırımlar ülkemizin bu alanda zirveye çıkmasını sağladı. 2021 yılında İstanbul Havalimanı Avrupa gelgeç trafiği sıralamasında 1. sırada saha aldı. İstanbul Sabiha Gökçen Hava Meydanı Avrupa’da 6’ncı, Antalya Hava Meydanı ise Avrupa’da 9’uncu tam meydan aldı. Gine, 2022 yılı teşrinisani ayı böylelikle palyatif sayımız, güzeşte yılın tıpkısı dönemine kıyasla yüzdelik 43,4 artışla 170 milyona ulaştı. Ne mutlu bize ki havacılık sektörü açısından çokça zer projelerin hayata geçtiği bir yılı geride bırakıyoruz.”

Karaismailoğlu, daim millete, memlekete, devlete bakım önünde iki günlerinin eşit geçmemesi üzere aralıksız çalıştıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde memleketin beher noktasındaki vatandaşlara hizmet ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, Mersin’in gelişmesi, büyümesi namına akılcı ve milletin ihtiyaçlarına karşılık veren tam projelere destek vermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, Çukurova Havalimanı üstyapı tesisleri imal çalışmalarını bu aşamaya getiren yüklenici firma ve çalışanlarına teşekkürname etti.

Bakan Karaismailoğlu’na inşaat sahasındaki incelemesinde Sazak Valisi Büyük Hamza Güreşçi, çarkıt Kaynak ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Sazak milletvekilleri Mürtefi Cumhur Ekstrem, Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Enfrastrüktür Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, DÜRÜST Parti İl Başkanı Koca Ercik ile havalimanının alt ve üstyapı işlerini üstlenen Kozuva Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva de zevcelik etti.

Share: