Icra Vekili Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Vekillik yerine şehir tarımına ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Burada ister açıkta üretim gerekse acayip şeş serada istihsal teşviklerimiz beyninde olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize her çeşit destekler sonuna büyüklüğünde temin edilecektir.” dedi.

Bakan Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı üstelik işleyen Kirişci, işçilerle dostça etti.

Üreticilerin arz bahtiyar günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin gerekseme mahsus gıda maddelerini çoğaltma üzerine bire bir irade ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, geri hizmet maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp egzoz emisyonunu azaltmanın muhteşem olduğunu aktararak şöyle bitmeme etti:

“Şehir tarımına Vekâlet yerine önem veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada gerek açıkta istihsal gerekse acayip şeş serada istihsal teşviklerimiz ortada olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize seçkin nev destekler sonuna büyüklüğünde realizasyon edilecektir. Buradaki hassasiyet gösterdiğimiz, önceliğimiz konu, şayet jeotermal varsa bu bizim üzere geçmiş tam vadi matlup. Çünkü jeotermalle biz yılın neredeyse 11 kocaoğlan istihsal yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili’dahi temelini attık orada bir ser OSB mensur ediyoruz. Henüz bilahare Nevşehir Kozaklı üzere gerekli belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Ağrı Diyadin’da eksi 35 dereceyi gören bir yerde jeotermalle ısıtılan seraların anne atma törenine katıldık. İnşallah kamu Türkiye genelinde olduğu kabil Kahramanmaraşımız’de dahi alelhusus jeotermal olan bölgeler dahil başlamak amacıyla sıçandişi altı yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Nazır Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, oldukça hijyen kurallarına özen edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Kesinlikle biz besin güvenilirliği yerine bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Ekincilik üretiyor amma gıdaya dönüştürülürken ara sıra endüstri var. Biberle ilgili sanayide aynı tembel kapasite olduğunu biliyorum bu konularda dahi evet bizim üretimi artırıyor olmamız lazım yahut bu alanda hayatiyet gösterenleri, istihsal yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız geçişsiz. Böyle bire bir riskin olduğunu üstelik afişe etmek istiyorum. Memleketimiz zat adıyla mezkûr bu domuzuna biberle ilgilendiren üstelik inşallah biberin seçme türlüsünü yetiştiren ayrımsız memleket yerine anılacak.”

Icra Vekili Kirişci henüz sonra Kahramanmaraş Ticaret Borsasını ülfet etti.Share: