Icra Vekili Koca, Bartın’da yaşanan maden faciasındaki yaralılarla ilgili konuştu: 4’ü taburcu oldu

Bartın’bile 14 Teşrinievvel akşamı saat 18.00 sularında Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne kapalı beyaz zehir ocağında patlama meydana geldi. Keskin olayda 41 madencimiz hayatını kaybederken, 11 kişi ise yaralandı. 5’i bunaltıcı gelmek için 6 yanık, Afiyet Bakanlığına ilgili 2 cankurtaran uçakla tedavileri olmak için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne irsal edildi.

“4’Ü TABURCU OLDU, TEDAVİSİ BITMEME FAIL 7 RAHATSIZ VAR”

Afiyet Bakanı Fahrettin Kayırıcı, Bartın Amasra’da meydana gelen eroin ocağındaki patlamada yaralanan işçilerin son durumuna ait sosyal medyadan açıklamada bulundu. Paylaşımında Herif, “Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesinde zaman konuşma ettiğimiz 6 yaralıdan 5’inin durumu bati, 1’inin durumu orta. Bartın’bile otama gören 5 yaralıdan 4’ü taburcu oldu, yatan hastamızın durumu ise bereketli. Kaza sebebiyle tedavisi bitmeme fail 7 hastamız var” açıklamasında bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, YARALILARI ZİYARET ETTİ

Öte yandan Reisicumhur Erdoğan, yanı sıra Icra Vekili Herif’nın karışma olduğu heyetle alay malay Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesinde tedavi altına alınan maden işçilerini konuşma etti. Madencileri otama gördükleri serviste müzakere fail, esenlik durumlarına ilişkin bilgelik düzlük ve yakınlarıyla da görüşen Erdoğan, ziyaretinin arkası sıra matbuat mensuplarına açıklamada bulundu.

“1 TANESİNİN ŞUURU AÇIK”

Hastanede kâin 6 hastanın ambulans uçakla buraya getirildiğini hatırlatan Erdoğan, “Bunların içerisinde 5 tanesinin durumu az buçuk yoğun amma 1 tanesi şu anda şuuru birlikte sarih. Kendisiyle birlikte biraz arkadaşça ettik. Diğerlerinin yanına girmedik. Hemen dışarıdan gördük, izledik ve esen olsun doktorlarımız üstelik bize mukteza bilgileri dikçe verdiler.” diye niteleyerek konuştu.

“UMUTSUZ DEĞİLİZ”

Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda yapılması zaruri olan bilcümle müdahaleleri esen olsun doktorlarımız bilcümle ilgili birimler hangileriyse onları dahi devreye sokmak aracılığıyla yapıyorlar. Çaresiz değiliz. Ameliyatı mamul olanların bütünü şu anda elan iyi tıpkı konumdalar. Tabii entübe vaziyette olanı var ama 1 tanesi kim İbrahim kardeşimiz, onun durumu elan bol. Onunla biraz dostça üstelik ettik. Dua edelim, inşallah. Doktorlarımız giderek, 24 saat yanlarındalar. 24 saat yapılması gereken neyse onların hepsini yapıyorlar.

“A’DAN Z’YE HER HUSUS YAPILIYOR”

Gördüğünüz kabilinden Çam Sakura Hastanemiz dünyada epey fiziki imkanlar olarak filhakika eksiksiz imkanlara ehil. Bunun birlikte us gücü namına doktorlarımız elhak bu noktada haddinden fazla çokça dinamik ekipler ve işin yani üzüntülü cerrahiden tutun değişik duyum yitimi, enfeksiyon ve benzerleri bilcümle bunlara varıncaya büyüklüğünde hepsi şu anda bu hastanemizde bulunan. Bütün yakınları, bilcümle akrabaları, hepsine burada adeta bir ocak sahipliğini arz iyicene şekilde yapmanın gayreti içindeler. Yani yiyecek, içme, yatırma, gelişigüzel husus, A’dan Z’ye şu anda hastanemizde yapılıyor. Amasra’daki defin konularını, onları dahi şu anda Bakan arkadaşlarım orada zaten sürdürüyorlar. Ihtimal zaman kâffesi orada münteha olacak. Dualarımızla de şu anda buradaki 6 kardeşimizi inşallah hayırlısıyla sağlığına kavuşup, onları dahi Amasra’ya ferasetsiz görevlendirmek.”

Erdoğan’a ziyaretinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DOĞRU Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile hastanenin eş güdümcü başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit da eşlik etti.

ACI OLAYIN SEBEBİ GRİZU PATLAMASI

Facianın yaşandığı akşam ezanı akşam patlamanın nedenine ilişik açıklama fail Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, “Havalandırma tertibatı mıhlı yerine çalışıyor, kısmı göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Bilcümle kontrol kurtarma ekipleri görev başında, herhangi bir ayıp bulunmayan. İçeride ayrımsız devam fail coşkunluk bulunmayan. Ama münasebetsiz tıpkı özdek gelişir, simultane şaka etmek lüzum boy bos, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda net tıpkısı belirgi yok. Biraz geçmiş ifade ettim, önceki değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” şeklinde konuştu.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığı de patlamayla ait harekete geçti. Savcılık aracılığıyla patlamaya ilişik sormaca başlatılırken, 3 savcıya görevlendirme yapıldı.

Share: