Icra Vekili Özer, Cenup Afrika Cumhuriyeti’nin “Kültürel Bırakıt Günü” resepsiyonuna katıldı Açıklaması

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’dan tahıl koridorunun açılmasını sağlayan İstanbul Mutabakatı ile Afrika’nın besin güvenliğine yardım sunmaktan sevinme duyuyoruz.” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Özer, Cenup Afrika’nın kültürel farklılıklarının ve birlikteliğinin kutlandığı “Millî Miras Günü” dolayısıyla planlı resepsiyona katıldı.

Özer, resepsiyonda yaptığı konuşmada, bu yıl Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve Kültürel Miras Haset’nün benzeri arada kutlandığını belirterek, Nelson Mandela ve Afrika Ulusal Konseyi liderliğinde Cenup Afrika halkının “Apartheid”i yenmek üzere gösterdiği mücadele ve kararlılığın tarihe kalıntı bıraktığını anlattı. Özer, “Hürriyet, eşitlik, el erki ve ayrımcılığın herhangi bir türünün reddi gibi, Güney Afrika halkının mücadelesinde dulda ettiği değerler, daha dolgunca benzeri acun amacıyla öncü görevi gören evrensel değerler haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Cenup Afrika’nın bağımsızlığı ve demokrasisinin tekmil ülkeler amacıyla bir esin kaynağı olduğunu vurgulayan Özer, şöyle bitmeme etti:

“Cenup Afrika örneğini henüz zer ve elan denk kılan kapı, sunulan mufassal ve vahim mücadelenin ulusun ensesi kalın ve farklılıklar içeren kültürel mirasını kucaklamaya mani olmamasıdır. Bu çerçevede, Cenup Afrika ve Türkiye’nin birbirini bütünler iki büyüklük olduğuna ve bu hususun arkadaş ülkelerimiz ortada mail bir hisse senedi birliğinin zeminini teşekkül ettiğine inanıyorum. Bu bağlamda, Cenup Afrika Cumhuriyeti’ni Afrika’da ve ötesinde kilit bire bir kuma olarak görüyoruz.”

Geçen 20 yılda, Türkiye ve Afrika’nın kopça saygı temelinde çokça boyutlu tıpkı teşrikimesai modeli geliştirdiğini nâkil Özer, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karı sahipliğinde planlı “III. Türkiye-Afrika Iştirak Zirvesi”nin, Afrika’yla ilişkilerin ulaştığı ciddi seviyeyi ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Böylece Türkiye’nin Afrika politikasının çıktı olgunlaştığını ve eskimemiş döneme girdiğini vurgulayan Özer, “2002’dahi Afrika’dahi elden 12 büyükelçiliğimiz mevcutken zaman 44 büyükelçiliğimiz bulunmaktadır. Bu sayıyı önümüzdeki dönemde 49’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’daki Afrika ülkeleri Büyükelçiliklerinin sayısı da 2008’dahi 10 iken 2022 bakımından 38’e ulaşmıştır. Kıtayla tecim hacmimiz, 2003 yılında 5,4 bilyon dolar seviyesindeyken bugün 34,5 milyar doları bulmuştur.” bilgisini verdi.

Türkiye’nin Afrika’de yüklendiği projelerin hep değerinin 80 bilyon doları aştığını tamlayan Özer, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz sene 2 bilyon doların üzerinde tıpkısı ticaret hacmi yakaladığımız Cenup Afrika, Beyaban Şeş Afrika’daki sunma iri ticaret ortağımız olmuştur. Yeniden de bu miktarın iki talih arasındaki tecim ve yatırım potansiyeli düşünüldüğünde alçak gönüllü bire bir seviyede kaldığına inanıyorum. Karma Kazançlı Alt Kurul (KEK), bilcümle bu alanlarda ileriye akıllıcasına yeni adımlar atılması amacıyla makul tıpkı âlem teşkil etmektedir. Türkiye-Güney Afrika KEK Eşbaşkanı olarak önümüzdeki dönemde dördüncü toplantımıza familya sahipliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Küresel meselelere dair kuma vizyonumuz, Türkiye-Afrika ilişkilerinin ilerletilmesinde muhteşem tıpkısı şan oynamaktadır. Bu bağlamda, Afrika ülkelerinin etkin çoğulculuğa dayalı ana beklentilerini paylaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’dan hububat koridorunun açılmasını sağlayıcı İstanbul Mutabakatı ile Afrika’nın besin güvenliğine katkı sunmaktan sevinme duyuyoruz.”

Resepsiyona SUTAŞ ve Aut İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal birlikte katıldı.

Share: