Icra Vekili Özer: Üniversitelerde tahsil gören yabancı mektepli sayısı 224 bin

MİLLİ Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “2020-2021 terbiye öğretim yılında Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde tahsil gören ecnebi tabiiyetli mektepli sayısı 224 bin 48’dir. 2019-2020 öğretim yılında Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinden mezun olan yabancı uyruklu öğrenci sayısı 13 bin 417dir” dedi.

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer’in 2021-2022 döneminde Türkiye’de yetişek gören yabancı mektepli sayısı, çıkışlı olan ecnebi öğrenci sayısı ve yabancı anahtar eğitimi düzlük mektepli sayısı ile öğrencilerin tam ecnebi vesile eğitimine erememelerinin nedenleriyle ilgili istifham önergesini yanıtladı. 2021-2022 terbiye tedris dönemi için ecnebi uyruklu öğrenci sayılarının henüz açıklanmadığını tamlayan Özer, “2020-2021 eğitim öğretim yılında, Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde tahsil gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı 224 bin 48’dir. 2019-2020 öğretim yılında Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinden mezun olan ecnebi tabiiyetli öğrenci sayısı 13 bin 417dir” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Özer, seçmeli namına İngilizce, Almanca, Frenkçe, Arapça, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Çince ecnebi açar derslerinin öğrencilere verildiğini belirtti. Ecnebi açacak dersinin, 2012-2013 yetişek öğretim yılından başlanarak ilkokul 2’nci sınıftan itibaren okutulmaya başladığını ifade fail Icra Vekili Özer, “İlkokul 4’üncü derslik ve ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda öğrenim gören istekli öğrencilere; yaz tatillerini bol şekilde geçirmeleri üzere Milli Terbiye Bakanlığı Terviç ve Yetiştirme Kursları e-kılavuzu kapsamında, İngilizce dersi yaz okulu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerimize müteveccih 4 Orak Ayı, 28 Ağustos ortada düzenlenen yaz okulu eğitiminde 4’er haftalık süreler ile haftada 12 ibret saati İngilizce eğitimi verilmiştir” dedi.’EĞLENEREK ÖĞRENMELERİ AMAÇLANMAKATA’Bakan Özer, yaz okullarında verilen İngilizce dersleriyle ilişik şu bilgileri paylaştı:

“Yaz okulu süresinde öğrencilerin İngilizce öğrenmeye alın müspet tutum geliştirmeleri, İngilizce iletişim becerilerini geliştirmeleri, ahenkli etkinlik ve oyunlarla gaye dili aktif adına kullanarak sevinçli vakit geçirmeleri ve eğlenerek öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Öğrencilerin İngilizce derslerine müteveccih hikmet ve becerilerini yetiştirmek, duyuşsal özelliklerini desteklemek ve eğlenerek öğrenmelerini temin etmek üzere ait derslerdeki bulunan öğretim programları asıl alınarak; bahse laf yaz okulu eğitiminde uygulanmak için ‘Yaz Okulu İngilizce Söve Programı’ hazırlanmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan söve programında dram etkinlikleri, laf etkinlikleri, temayla münasebetli oyunlar yöre plana çıkarılmıştır. Eğitimi eğlenceye dönüştüren yaz okulu uygulamasında öğrencilerin canlı paydaşlık sağlayacağı etkinliklerle, tınlamalı benzeri öğrenim süreci geçirmeleri amaçlanmıştır. Bu nedenle, çerçeve programı içerisinde öğrenme sürecine ilgili öneriler ve yaz okulu eğitiminde beher grupta uygulanabilecek emsal materyaller sunulmuştur. Yaz okulu uygulamasının meram ve ilkelerinin ele alındığı, İngilizce söve programının tanıtıldığı ve uygulanabilecek benzer etkinliklerin paylaşıldığı İngilizce dersleri hizmet içi terbiye videoları, Öğretmen Bilişim Zehir (ÖBA) üzerinden açılan kurslarda görev matlup öğretmenlerin erişimine açılmıştır.”

Share: