Iğdır marifet: Iğdır’dan takibe alınan bozkır kartalı, havaların soğumasıyla göçe başladı

Iğdır’birlikte üstüne peyk verici takılarak izleme altına alınan step kartalının (aquila nipalensis), kışı eylemek amacıyla cenup sakim küreye kafile yolculuğu başladı.

Dünyada soyu hınç altında bulunan step kartalı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (KEZ) hisse senedi birliğinde, “Eskimemiş Tıpkısı Yöntem Bilimi Kapsamında Türkiye’nin Nesli Nâr Altında Türleri İçin Garip Gösteri Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle eski günlerde korumada rüçhan çeşitler listesine makbuz.

Avrupa’dahi soyu ağız ağıza tükenen, Acun Tabiat ve Saf Kaynakları Esirgeme Birliğince (IUCN) de kırmızı listeye alınan step kartalı, Türkiye’birlikte hala görülebiliyor.

Bozkır kartalı, Iğdır Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince peyk vericisiyle izleme ediliyor.

Iğdır’daki Aras Kuş Araştırı ve Eğitim Bilimi Merkezi’nde 18 Eylül’üstelik halkalandıktan sonra Erzurum’un Horasan ilçesine göçüp burada kânunuevvel nâkil kartal, Doğu Anadolu’bile aktif olan itici havaların peşi sıra cenup bölgelere makul göçe başladı.

Erzurum’dan yola çıkarak Muş’un Varto ilçesini geçip Bingöl’ün Solhan ilçesinde koyuverme veren kartal, kestirmece 1 saatlik gece gündüz uçuşuyla Diyarbakır’ın Kulp ilçesine vardı.

Buradan yola koyulan kartal, Bağlar ilçesine sınırlı Kamışpınar köyünde koyuverme verdi. Burada 1 aktarılma süresince farklı noktalarda sönümsüz kartal, gene 1 saatlik uçuşla Şanlıurfa’ya geçti.

Siverek ilçesine kapalı Düğerin köyünde mola veren kartal, güney az küreye makul başlayan barhana yolculuğu kapsamında Gün Doğusu Küçük Asya’ya bakarak henüz sıcak iklime topluluk Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde vakit geçiriyor.

2 bin 960 metre irtifadan uçtu

Step kartalı sunu faziletkâr rakımlı uçuşunu 2 bin 960 metreyle Erzurum’un Evet ilçesinde kâin 2 bin 466 metre rakımlı Akdağ’ın üzerinden geçerken, bildirme düşük rakımlı uçuşunu ise 997 metre rakımla Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde gerçekleştirdi.

Halkalandığı günden bugüne kadarki süreçte 824 kilometre nöbet kateden kartal, yeryüzü faziletkâr saatte 48 kilometre hıza ulaştı. Arz ayrıntılı mesafeli molasız uçuşunu ise 75 kilometre mesafeyle Erzurum’un Horasan ilçesinden Hınıs ilçesine gerçekleştirdi.

“Uzmanlarımızca ekti bir şekilde strateji ediliyor”

Iğdır’da kartalın takibinin gerçekleştirildiği Aras Kuş Araştırma Merkezi’nin sorumlusu Kayahan Ağırkaya, AA muhabirine, bozkır kartalının eke bire bir kabil olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı.

Merkezdeki kuş halkalama ve peyk vericisiyle izleme çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Ağırkaya, “2022 sonbahar sezonunda takibe aldığımız türlerden biri birlikte bozkır kartalı. Bu kartal, hele Avrupa’birlikte nesli namevcut olma tehlikesiyle karşı karşıya olan tıpkı kuş türüdür. Bu türümüz, alelumum kışlama alanı olarak Afrika’nın kuzeyini seçiyor, tenasül alanı kendisine bile Maşrık Avrupa ve Mutedil Asya’birlikte bulunuyor.” dedi.

Kartalın peyk verici takılmasının üstünden güzeşte 23 gündür izlendiğini vurgulayan Ağırkaya, şunları söyledi:

“23 günde 824 kilometre posta katederek kışlama alanına akla yatkın olan göçüne başladı. Merkezimizde bugüne kadar 160 binden aşkın kuş halkalandı, 100’den fazla kuş üstelik uydu vericisiyle takip altına makbuz. Bozkır kartalı da bu kuşlardan biri namına uzmanlarımızca nekes ayrımsız şekilde strateji ediliyor.”

Share: