İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te keçi eti ile hazırlanıyor

İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te tutturuk hitit ile hazırlanıyor

Adana’bile Büryan kebabı tartışması fail Siirtli ve Bitlisli ihvan, “Bitlis’te imdi Siirt tescili aldı” diyerek konuyu tatlıya bağladı

Büryancı Korkmaz: “Siirtliler ve Bitlisliler büryan amacıyla tartışabiliyorlar. Biz lazım açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz”

ADANA Siirt ve Bitlis’te kuyu tandırlarda pişirilen Büryan kebabı iki ilde birlikte tescile kavuşmasına rağmen aradaki tatlı rakiplik bitmedi. Adana’birlikte büryan yiyen Siirtli ve Bitlisli eş grubu önceki atıştı peşi sıra “Bitlis’te artık Siirt tescili aldı” diye niteleyerek konuyu tatlıya bağladı.

Siirt’te kuzu, Bitlis’te aksi hitit ile hazırlanan Büryan kebabı iki ilin paylaşılamayan lezzeti olmaya devam ediyor. Kebabın başkenti Adana’bile aynı araya mevrut Siirt ve Bitlisli yoldaş grubu Büryan kebabı tattılar. Peşi Sıra ‘Büryan kebabı nerenin?’ diye niteleyerek atıştılar.

Büryan kebabını Adana’ya getiren kebabçı Cihangir Korkmaz, büryanın Siirt’in olduğunu ifade ederek, “Coğrafi işaret belgesini bile alan Siirtimiz büryan kebabı ile meşhurdur. Misafirlerimiz tartışabiliyor arada bir ama şöyle bir nitelik var. Siirt elan önceki Bitlis’ mecbur bire bir ilçeymiş ondan bilahare Siirt ülke olunca haliyle tescili onlar almış. Adana’nın geçmiş büryancısı biziz. Büryan birde kendinden semiz olduğu amacıyla Adana halkıda yağlı eti haddinden fazla seviyor. Siirtliler ve Bitlisliler büryan için tartışabiliyorlar. Tığ gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz” dedi.

Siirtli Sağlıklı Çın, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bile büryandan bahsedildiği belirterek, “Orada üstelik yazıldığı kabil Büryan Siirt’in. Haliyle o dönemde Siirt Bitlis’e bağlıydı. Ondan kaynaklı Siirt büryanı doğruluk etti. Yapı şekli itibariyle dahi Siirt büryanı ve Bitlis büryanı ayrımlı. Büryanımız tasdiklenmiş onayı münfail Siirtindir” diye niteleyerek konuştu.

“Bitlis’ten imdi Siirtlilere kaptırdık”

Bitlisli Cahit Tik bile, “Büryan Bitlis’in. Siirt’in diyenlere hem katılıyorum. Hem katılmıyorum. Bu büryan ilk Bitlis’te bundan sonra. Daha önce Siirt bize bağlıydı. Bitlis ile tanıtıldı. Sonra ayrılınca patentini aldılar. Tığ başlattık. İlk Bitlis’te daha çok. Şuan Siirt’e mecbur. Bitlis’ten bundan sonra Siirtlilere kaptırdık” diye konuştu.

Arkadaş grubu atışmanın ardından Büryan kebabı yiyerek konuyu tatlıya bağladı.

Share: