İlay Aksoy: Suriyeliler, Kendilerine Merhem ile Ücretsiz Sunulan Çağa Mamalarını At Çiftliklerine ve Maddesel Müşkül Çekici Türkiye Vatandaşlarına…

YİĞİT KAZBEK

Demokrat Parti Genel Komutan Yardımcısı İlay Aksoy’un Şanlıurfa’de ziyaret ettiği bir atlama beygiri çiftliğinin görevlisi, atların yemine katıkları süt kuzusu mamalarını Suriyelilerden satın aldıkları belirterek, “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde süt var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu çağa mamalarını Suriyelilerden alıyor” diyerek konuştu. Aksoy ise Suriyelilerin kendilerine çıkar yol ile ücretsiz sunulan süt kuzusu mamalarını at çiftliklerine ve maddesel meşakkat calip Türk vatandaşlarına sattığını belirterek, “İçler acısı bir buut. Suriyelilere kerem hastanelerinden aldıkları derman ile eczanelerden ücretsiz verilen sağlamlaştırma gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın kabul etmek zorunda kalıyor” dedi.

Demokrat Öğür’nin barhana ve toplumsal politikalardan mesul Umumi Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki tıpkısı atlama beygiri çiftliğini 7 Ekim’de müzakere etti. Aksoy, ziyarete ilişkin tıpkısı videoyu zaman basınla paylaştı. Aksoy’un kardeş kardeş ettiği çiftlik görevlisi, atların yemine çağa maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

“Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzin var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan ayrımsız koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

SURİYELİLERE ÇARE İLE ÜCRETSİZ VERİLEN TAKVİYE GIDALARI YURTTAŞLARIMIZ, SURİYELİLERDEN SATIN ALMAK ZORUNDA KALIYOR”

İlay Aksoy, konuya ait ANKA Bilgelik Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İçler acısı tıpkısı nitelik. Suriyelilere şevket hastanelerinden aldıkları ilaç ile eczanelerden ücretsiz verilen berkitme gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın ahzetmek zorunda kalıyor. Suriyeliler sadece atlama beygiri çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına bile satıyor. Soylu Erki akse bu noktaya geldi” dedi.

ŞANLURFA, SUNMA HADDINDEN FAZLA SURİYELİNİN YAŞADIĞI 3. İL

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 8 Eylül tarihinde açıkladığı akıbet verilere göre; Suriyelilerin en bati yaşadığı iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Sazak, Bursa, İzmir, Konya ve Ankara. On ilde bütün 2 milyon 830 bin 751 Suriyeli yaşarken geriye mütezayit 824 bin 738 Suriyeli 71 farklı şehre yılgın durumda.

Türkiye’de bildirme çok Suriyelinin yaşadığı şehir kendisine 551 bin 198 kişiyle İstanbul öne çıkarken bu kenti Suriye’ye sınırı bulunan Gaziantep 465 bin 756 sevimli ve Şanlıurfa üstelik 383 bin 720 kişiyle izlem ediyor.

Share: