İletişim Başkanı Altun: “Savaş muhabirinin yapması gereken molekül, hakkaniyetli tıpkı şahitliktir”

İletişim Başkanı Altun: “Cidal muhabirinin yapması müstelzim molekül, hakkaniyetli ayrımsız şahitliktir”

ANKARA – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Ayrımsız kavga muhabirinin yapması gereken özdek, hakkaniyetli ayrımsız şahitliktir. Savaşı, kriz bölgelerini haberleştirmek isteyenlerin sunu ana meselesi hakkaniyetli aynı şehadet olmalıdır. Bu hakkaniyetli şahitlikle yazılacak olan seçme kelimenin, çekilecek olan rastgele karenin şüphesiz etkiler oluşturabildiğini üstelik görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ankara’bile düzenlenen Savaş Muhabirliği ve Kriz Bölgelerinde Habercilik Forumu’na katıldı. Burada mütekellim Altun, çağcıl devir savaşlarının tarihin sunma dağ, genişlik azgın savaşları olduğunu belirterek, “Bugün bu devasa savaşların, dağ savaşların, fesih gücü yüksek savaşların yaşandığı günümüzde; o acıları belgelemek, o savaşların muhabirliğini tahsis etmek on paralık lacerem çokça henüz el. Bugün krizlerle, belirsizliklerle yoğun anif çatışmaların hükmettiği aynı toptan çağı tecrübe ediyoruz. Bu çağda savaşları, krizleri toptan ve bölgesel aktörler arasındaki gerginlik ve çatışmaları genişlik makul şekilde haberleştirmek elbette yeryüzü dayanıklı gazetecilik faaliyetlerindedir. Nasıl bu gazetecilik faaliyeti üzere bile hususi tıpkısı eğitime ve uzmanlığa gerekseme vardır” diyerek konuştu.

“Bir kavga muhabirinin yapması gereken şey, hakkaniyetli tıpkısı şahitliktir”

Cidal ve kriz dönemlerinin manipülasyona ve bilgi kirliliğine en çok açıkça dolaşma olduğunu anlatım fail Altun, “Tıpkı gazeteci amacıyla çarpışma propagandasına aygıt olmamak, merhametsizlik politikalarına hizmet etmemek üstelik ana tıpkısı düstur olmalıdır. Biz, Irak’tan Suriye’ye kadar bağlanmış gazeteciliğin sebep olduğu tahribatların hepsine tanıklık ettik. Oysaki tıpkısı cenk muhabirinin yapması gereken madde, hakkaniyetli tıpkısı şahitliktir. Savaşı, akse bölgelerini haberleştirmek isteyenlerin yeryüzü esas meselesi hakkaniyetli bir tanıklık olmalıdır. Bu hakkaniyetli şahitlikle yazılacak olan herhangi bir kelimenin, çekilecek olan temas karenin elbette etkiler oluşturabildiğini birlikte görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vicdan sahibi gazeteciler, savaşların, çatışmaların ve krizlerin sonlanmasına katkı sağlayabilir, barışın tesisine hizmet edebilirler”

Uğraş muhabirli ifadesi namına ‘barış’ muhabirliği kavramını kazanmak istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Vicdan sahibi gazeteciler, savaşların, çatışmaların ve krizlerin sonlanmasına katkı sağlayabilir, barışın tesisine hizmet edebilirler. Bizler hür suretle çatışmaları, savaşı ve şiddeti körükleyen ayrımsız veri diliyle değil seçme ne olursa olsun savaşın asıl yüzünü ortaya seren, barışın tesisine hizmet fail tıpkı bilgelik diliyle mesleksel faaliyetlerimizi sürmek durumundayız. Bu mesleğin bire bir zamanda ayrımlı bölgelerdeki insani dramlara müteveccih toptan tıpkı farkındalık oluşmasına imkan sağlayabileceğini de göz ardı etmemek durumundayız” şeklinde konuştu.

” Türkiye’nin çalışkan operasyonlarla uğraş ettiği yıldırı örgütleri ve bu örgütlerin propagandasını üstlenen unsurlar, yalana, iftiraya ve dezenformasyona sarılıyorlar”

Türkiye’da millî güvenliği tahkim etmek ve farklı coğrafyalardaki insani trajedileri engelletmek kadar cidal ve yıldırı propagandasıyla savaş etmenin üstelik öncelikleri beyninde olduğunun altını çizen Altun, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Doğru haberi akilane kanallarla güvenilir bir şekilde yer çabuk muhatabına aksettirmek dahi çabamızın aynı yansımasıdır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin balaban bire bir kararlıkla yürüttüğü terörle mücadelenin tıpkısı boyutu dahi dizgesel dezenformasyonla ve hile terörüyle savaş oluşturuyor. Türkiye’nin etken operasyonlarla uğraş ettiği yıldırı örgütleri ve ne eyvah kim bu örgütlerin propagandasını üstlenen unsurlar, yalana, iftiraya ve dezenformasyona sarılıyorlar.”

Share: