İlhan Palut: “Sonuç rütbe akseptans edilemez aynı nüsha ve eleniş”

Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, Vaduz karşısında aldıkları 4-2’lik mağlubiyetin ve elenmenin kabul edilemez olduğunu belirterek, haddinden fazla tez toparlanarak lige döneceklerini söyledi.

Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, UEFA Konferans Ligi 3. Eleme Turu rövanş maçında Lihtenştayn temsilcisi Vaduz’a 4-2 mağlup oldukları maçın peşi sıra matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu. Turu geçilmek istediklerini fakat ümitsiz olduklarını söyleyerek sözlerine başlayan İlhan Palut, “4-2 yenildik. Akıbet etap kabul edilemez benzeri sayı ve eleniş. Bize güvenen insanlardan, camiamızdan takımım hesabına defo diliyorum, yeryüzü özellikle elendiğimiz sonraları onları böyle aynı skorla muhatap ettiğimiz için. Tamam bundan sonrası amacıyla klasiktir; ama doğrudur ayağa kalkmaya çalışacağız. Haddinden Fazla çabuk toparlanacağız ve ligimize bakacağız. Arık mi? Asla değil. İki, üç cümleyle geçirilecek aynı nitelik mu? Değil. Ama şu anda yapacak ayrıksı üstelik bire bir şeyimiz namevcut. Birbirimize sarılarak ayağa kalkmaya çalışacağız” dedi.

“Tıpkı şekilde oyuncularımıza güveneceğiz”

Palut, sonuç öbek maçındaki 11’den 5 oyuncun bu maçın geçmiş 11’inde vadi almadığı ile ait soruya, “Hakeza tıpkı fikstür ve üzerine yolculuklar yaptık. Biliyorsunuz çıktı hep mesafeler ölçülebiliyor. Ara Sıra oyuncularımızın artık bire bir maçı daha 90 zaman oynamaya fiziksel manada tahammülleri kalmamıştır. Sahada 11’da fariza verdiğim 4-5 aktör üstelik bu konumdaydı. En azından sahaya yıpranmamış ayrımsız erke katmak istedim. Zira bu kalın maç periyodunda güzeşte de bahsettim. Benzeri şekilde oyuncularımıza güveneceğiz. Onlardan ürün almaya çalışacağız. ‘Takımın alıştığı anne kadrodan ayrıldığı zaman performansında bir trok oldu mu?’ diyerek bu soruyu düzenlersek, tamam ama bu bahsettiğimiz oyuncular bizim beklediğimiz 90 dakikalık performansı gösterebilecek durumda fizik kendisine değillerdi. Ondan hakeza tıpkısı karar aldım. Bu sorunun ucu açıktır ama buna mecburdum” ifadelerini kullandı.

“Futbolda gelişigüzel madde var”

Maçta 1-1’den sonraları takımın düştüğü ve yeni bire bir kesici transferiyle ilgili soruya ise Palut, “Ben 1-1’den mavera, 2-1’le müntesip o bahsettiğim düşüşü gördüm. Ama ikinci yarının geneline baktığımız ahit aslında çokça pozisyonlar bulduk. Oyunu bırakmadık ama 3. golden sonraları pir riskler aldık ve oyunun disiplininden koptuk. Futbolda seçme özdek var. Disiplini yüklenmek geçişsiz amma gâh skorlar size erken risklerde aldırabiliyor. Onun üstelik etkilerini gördüğümüzü söyleyebilirim. Bu laf yönetimle konuşacağımız benzeri konu. Ama oyuncuların maç performansları bizim mevsimlik planlarımız üstünde çok çok baskı taşımıyor. Mevsimlik planımız var. O bahsettiğiniz mevkide Türk oyuncu iletilmek istiyoruz bire bir defa. Çünkü biliyorsunuz 3 Türk oynatma durumumuz var. Bu noktada üstelik iş akıbet basamak mikro. Elimizdeki oyunculara benzeri şekilde güveneceğiz” şeklinde konuştu.

“Zeminin bozuk olması Vaduz’dan 4 gol yememizi açıklayamaz”

Zeminle müteallik tek özürlerinin olmadığını kaydeden Palut, “Rakibimiz bizim kadar amerikan bar yapan benzeri takım olmasa birlikte onları de bu sahada tıpkı şekilde hayatlarında ilk kez geldikleri benzeri ortama çıktılar, savaşım ettiler. Ihtimal çokça hücre tatlıca gelen bire bir oyun oynamadılar ama uğraş ettiler, savaştılar. Hiç atmadığımız kadar direkt tümden attık ama katiyen ve katiyen zeminin bugün az buçuk kenef olması bizim Vaduz’dan 4 gol yememizi açıklayamaz. Zemine geldiğimiz devir okkalı çalışmalarla eski haline döner. İyi zeminlerde ayak topu ihanet etmek bile, bu futbolu bağlı olmak de haddinden fazla henüz keyifli” diyerek konuştu. – KONYAShare: