İngiltere’nin “Gitmeyin” uyarısı yaptığı ilimizdeki konsere 20 bin güç katıldı

Şırnak Valiliği ve Şırnak Belediyesi organizasyonuyla yapılan Şırnak Ekin Şöleni Konserleri’nde güzeşte tün binlerce kişinin katıldığı dinleti düzenlendi.

Şırnak Üniversitesi yerleşkesindeki futbol sahasındaki etkinliğe Şırnak Valisi Osman Bilimci, Belediye Reisi Mehmet Yarka, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman ve 20 bin emanet katıldı. Etkinlikte Şırnaklı dengbejler, yerli hanende ve içtimai medya fenomeni Tıvorlu İsmail ile hanende Alişan sahneye artık. Alişan ile Tıvorlu İsmail, konserde ikili yaptı. Şırnaklılar, konserde seslendirilen şarkılarda halay çekip eğlendi.

ŞIRNAK VALİSİ YAPILAN UYARIYI HATIRLATTI

Şırnak Valisi Osman Âlim ise İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nca içtimai medyadan 27 Eylül’birlikte asayiş gerekçesiyle kente gidilmemesi yönünde yapılan uyarıyı hatırlatarak ailesi ve gençlerle gelişigüzel burada olduklarını söyledi.

“BURADA HUZUR VAR, MUTLULUK VAR”

Bu uyarıyı yapanların amacının ülkeyi fasletmek olduğunu ifade eden Bilimci, “Onlar buradaki Kürt halkının dostları değil. İngilizler üstelik Almanlar dahi buraların düşmanları. Filhakika Osmanlı’dan beri buraya antagonizm yapmışlar. Aşina 100 yıl evvel bu bölgede özellikle Irak, Suriye girmek üzere karıştıranlar onlar. Bugün Suriye’bile şayet 1 milyon âdem ölmüşse bunun müsebbibi İngilizler, Almanlar ve Fransızlar, Amerikalılar. Burada yaşayiş var. Mutluluk var” şeklinde konuştu.

“ONLAR BİZE ÇOK ŞEY BORÇLULAR”

Güvenlik ile ilişkin tek sevgili olmadığını tamlayan Bilgin, “Gecenin bu saatinde insanlar bahtiyar aynı şekilde eğleniyorlar. Güvenlikle ilişik tek sevgili yok. Ego onlara şurası inandırmak istiyorum; eğer onlar Londra’birlikte, Berlin’üstelik rahatlarsa tığ bugün burada Şırnak’ta huzuru ve güvenliği sağladığımız amacıyla rahatlar. Onlar şurası unutmasınlar; Avrupa Birliği ve NATO’nun sınırları Şırnak’tan, Hakkari’den başlar ve bura güvenliyse onlar dahi güvendedir. Şunu bilsinler kim esasen onlar, bize haddinden fazla molekül borçlular. Biz onların güvenliğini sağlıyoruz, huzurunu sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktiflik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Nutuk Topluluğu gösterisi ve konserlerle gecenin ilerleyici saatlerine büyüklüğünde sürdü.

Share: