Isıdam havadan bunalanlar sahillerde bahir oluşturdu

Kocaeli’nin turistik ilçesi Kandıra ile Bartın’ın Amasra ve Sakarya’nın Karasu ilçelerinde ısıdam alarga bunalan vatandaşlar, denize girerek serinledi.

Bartın’ın Amasra ilçesi, albeni sıcaklığının artmasıyla hafta sonunu tatilini okazyon bilenlerin akınına uğradı.

Amasra Kalesi ile 2015’te UNESCO Acun Mirası Arızi Listesi’ne eklenen kaza, dokunulmamış koyları, akman kumsalları, birkaç dalgalı denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin beraberinde balık ağırlıklı aş damı kültürüyle evcil ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Gelgel sıcaklığının 32 evre ölçüldüğü ilçeye mevrut vatandaşlar, Gerçekten Liman ve Nazik Liman plajında denize girdi, çay bahçeleri ve parklarda serinlemeye çalıştı.

Çekiciler Çarşısı, Nazik Liman, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Firez Parkı’nda vakit nâkil tatilciler, mendirek ve kayalıklarda bereketli bol fotoğraf çektirdi.

Amasra Belediye Reisi Recai Şarap, AA muhabirine, ilçenin hele Ankara ve kasaba illerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Amasra’nın hele hafta sonları lalettayin ziyaretçilerin rabıt odağı olduğunu aktaran Çakır, “İlçemiz, hele bahar mevsimlerinde elan asude ve mecalsiz ayrımsız görsellik sunuyor. Amasra’yı alelhusus baharat aylarında kabul etmek, balıkçı lokantalarında tüvana balık çeşitlerini kemirmek, sahilde ve kermen içindeki tarihi sokaklarda müracaat etmek, tatilcilere değişik benzeri görk sunuyor. Zaman üstelik başta Ankara ve İstanbul başlamak amacıyla mütenevvi illerden mevrut dolaşma organizasyonlarıyla aheste benzeri su yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Kandıra sahillerinde su

Sonbahar mevsiminde çekicilik sıcaklığının 35 aşama ölçüldüğü Kocaeli’birlikte vatandaşlar, Kandıra sahillerinde deniz oluşturdu.

Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı ve Cebeci sahillerinde bazı vatandaşlar denize girerek serinlerken, bazıları bile kumbaşı şemsiyelerinin altında oturmayı yeğleme etti.

Bazı aileler ise sahilde çocuklarıyla oynayarak devir geçirdi.

Vatandaşlardan Kasıt Önder, eşi ve kızıyla sezonun serencam sıcak günlerini denize girerek kullanmak istediklerini söyledi.

Ailesiyle ilçeye mevrut Öz Saygı Bahadır üstelik “Sonuç adına gelelim dedik. Evire Çevire doğanın, güzel denizin keyfini hissetmek, Kandıra’nın güzelliğini görmek için geldik. Domuzuna geçiyor. Ailem, gençler mutlu. Onlar dörtköşe, mutlu olunca ben üstelik keyifliyim. Bura gerçekten tabiatüstü ayrımsız saha.” diye konuştu.

Erkan Vazıh ise “Sezonun serencam günleri, imdi bu güneşler bir henüz gelmez. Ailece zaman finalini yapmak için denize geldik. Çekicilik müfrit sıcak.” ifadelerini kullandı.

Sıcak havayı fırsat bilenler Karasu sahiline atak etti

Sakarya’nın Glokom sahilinde birlikte bağ bozumu mevsiminde, yaz sezonunu aratmayan kükremek görüldü.

Gelgel sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle vatandaşlar denize girerek serinledi.

Çocuklarıyla sahile gelen Feride Yavuzyiğit, “Hafta Arası çocuklarımız okuldaydı. Hafta sonu tatilini güzel değerlendirelim istedik. Denizin böyle güzel olmasını ve havanın sıcak olmasını okazyon bile bile sahile geldik. Bunlar son domuzuna günler, önümüzde yağışlar var.” ifadelerini kullandı.Share: