Isparta haberleri | Isparta’da gül çiçeğinin gelgel fiyatı 22 liralık adına belirlendi

Isparta gül çiçeği alım fiyatı kilo başına 22 lira adına açıklandı.

Gülyağı ve Besili Tohumlar Tarım Satma Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Umumi Müdürü Hasan Polat, gazetecilere, 2022 yılı gül çiçeği sezonunun hayırlısı ile kazasız belasız tamamlandığını söyledi.

Yurt dışına pazarlama çalışmaları yürüttüklerini belirten Polat, şöyle konuştu:

“Bizler Umumi Heyet olarak müstahsil ortaklarımızın böylesi sıkıntılı bire bir ortamda aile bütçelerine ayrımsız nebze dahi olsa katkı uydurmak ve terfih etmek üzere Birliğimiz ve Rosense AŞ’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız mesai ve değerlendirmeler sonucunda 2022 yılı gül çiçeği kilo fiyatı 22 liralık yerine tayin edilmiştir. Sabık sene biliyorsunuz gül çiçeği kilo fiyatı 7,80 lira adına belirleme edilmişti. Geçen yılla kıyasladığımızda 14 lira 20 kuruşluk ayrımsız artım yaşanmış oldu, Yüzdelik dilime vurduğumuz ise kestirmece yüzdelik 282 kalık oldu.”???????

Üreticiye ödemelerin gelecek hafta başlayacağını belirten Çelik, “Zaten biliyorsunuz bu sene kampanya döneminde biz üreticilere kilo başına 12 teklik önceden ödemede bulunmuştuk. Hoşgörüsüz artan 10 lira farkı üstelik hesaplayıp üreticilerimize olan borcumuzu tamamen ödemiş olacağız. Esbak yıllarda olduğu gibi bu yıl bile imkanlar kadar gül üreticisine genişlik gani fiyatı ödeme gayreti içre olduk.” ifadelerini kullandı.

Çelik, bu yıl Isparta’bile kısaca 2 bin 500 kilo gül yağı üretiminin yapıldığını belirterek, firmaların çalım kapasiteleri ve işlemeler dikkate alındığında 15 ile 20 ton arası de gül konkreti imalatı olduğunu birlikte sözlerine ekledi.

Share: