İSTANBUL-KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY İSTİKLAL HARBİ SERGİSİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘İstiklal Yakınlarında Sergisi’nin açılışına katıldı. Sergilerin önemine değinen Nazır Ersoy “Hele Çanakkale Savaşı, Halas Savaşı ile ilişkin tarihi sergiler çok mefret. Öğrencilerin burayı gezmesi, o günkü şartları hissetmesi mehabetli”dedi.

Hars ve Turizm Bakanlığı marifetiyle planlı Beyoğlu Hars Yolu Festivali kapsamında, Hisart Aktif Çağ Müzesi koleksiyonlarından derlenen eserlerle hazırlanan ‘İstiklal Haklı Sergisi’ Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuayesinde ziyarete açıldı. Küratörlüğünü Nejat Çuhadaroğlu’nun yaptığı serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eşi Ülker Ersoy, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin yanı sıra davetliler katıldı.

Hisart Canlı Gündüz Müzesi Kurucusu ve diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu eşliğinde, eşi Pervin Ersoy ile sergiyi gezen Icra Vekili Mehmet Nuri Ersoy, curcuna zincirinin Çanakkale ile başladığını hatırlatarak “Dolu meşbu devam ediyor. Zaman, Beyoğlu Ekin Yolu Festivalindeyiz. Festivalde sergiler üstelik meydan alıyor. Bugün, Atatürk Kültür Sarayı’nde, İstiklal Harbimiz ile ilişkin tarihi tıpkı sergimiz var. Gezme fırsatı buldum. Özellikle Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ile ait tarihi sergiler çokça koskocaman. Öğrencilerin burayı gezmesi, o günkü şartları hissetmesi koca. Unutulmaması müstelzim anlar. Bunlar, görsel efektlerle çokça henüz hareketli oluyor. Haddinden Fazla adamakıllı minyatürler ve birebir kopyalar düz almış. Dönemin giysileri, silahları ve çarpışma koşulları çokça iyicene canlandırılmış. Muvaffakiyetli bire bir işporta oldu” dedi.

FESTİVALLER GELIŞIGÜZEL YIL İL SAYISI ARTARAK GERÇEKLEŞMEYE DEVAM EDECEK?

Kültür Bakanlığı bünyesinde gerçekleşen Hars Yolu Festivallerine katılımın tehlikeli olduğunun altını çizen Icra Vekili Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

Dün, Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi sunma çokça sevindiren; bütün etkinliklerimize çokça bunaltıcı ortaklık olması. Diyabakır’daki konsere 45 bin hayat katılmış. İstanbul, Ankara, Çanakkale’deki etkinliklerin tamamında çokça güç ortaklık oluyor. Firez Yolu Festivallerini amacına uygun aynı şekilde genişletmeye devam edeceğiz. 23 Ekim’bile, Diyarbakır ile birlikte Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Firez Yolu Festivallerimiz akıbet bulacak. Bu yıl 5 kendisine gerçekleştirdiğimiz aktiflik sayısını, 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler yılda bir posta, herhangi bir yer için gerçekleştirilecek. Etkinlikler, rastgele sene toprak sayısı artarak gerçekleşmeye bitmeme edecek. Zira halkımızdan çokça fazla bağlam var. Geçmek kim, çokça muhtemel festivallermiş. Halkın, kültür ve sanatla buluşması, sanatçılarımıza katkı açısından haddinden fazla kebir. Düzenlenen şehirlerde, şehrin hem Türkiye hem üstelik ensiz dışındaki bilinirliğini yükseltmek açısından şanlı.

İSTİKLAL HARBİ SERGİSİ 30 KASIM’A BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇIK KALACAK

Proje Koodinatörlüğü ve Sergi Editörlüğünü Ömer Çalşimşek’in yaptığı, Hisart Etken Zaman Müzesi’nin Kurtuluş Savaşı dönemine ait koleksiyonlarında mevcut ağız ağıza orijinal eserlerin kayran aldığı sergide, İstiklal Dürüst’nin canlandırıldığı dioramalar üstelik görülebilecek. Atatürk Kültür Sarayı’nde 30 Son Teşrin tarihine büyüklüğünde açıkça kalacak sergide antrparantez, dönemin askerlerinin orijinal üniforma ve ekipmanları, fotoğraf ve vesaik, yağlı boya tablolar, objeler ve canlandırmalardan oluşan yüzlerce çıngı sergilenecek.

Share: