İstanbul’da kâr ve sebze ürünlerinde feyezan yaşanıyor

İstanbul’birlikte meyve ve göveri ürünlerinde feyezan yaşanıyor

Sonuç ve göveri fiyatları geriledi

İSTANBUL – İstanbul’dahi semere ve sebze bollaştı. Bollaşan ürünlerin fiyatları sabık haftaya göre geriledi. Taraf pazarlarında ürünlerin tezgahlarda artağan olduğu dikkat çekti. Vatandaşlar fiyatlardan memnun olduğunu söyledi.

İstanbul’üstelik sonuç ve göveri ürünlerinde feyiz yaşanıyor. Antalya, Adana, Çanakkale, Sazak kabilinden illerden mevrut mahsuller İstanbul’daki kâr ve sebze hallerini doldurdu. Buradan yön pazarlarına revan mahsulat vatandaşlarla buluşuyor. Ürünlerin bollaşmasıyla fiyatlarda çöküntü yaşandı.

Hal esnafı ürünlerin verimli geldiğini belirterek, fiyatların gerilediğini söyledi. Yön pazarlarında ise ürünlerin verimli olduğu ilgi çekti. Özellikle domates, portakal, patlıcan, mandalina üzere mahsulat tezgahları doldurdu. Cihet pazarı esnafı ise ürünlerin mübarek olduğunu, vatandaşların de pazarlardan tendürüst ürün ve göveri aldığını aktardı. Vatandaşlar ise ürün ve göveri fiyatlarının sabık haftaya bakarak düştüğünü söyledi.

Cihet pazarında fiyatlar

İstanbul Bahçelievler’deki yön pazarında sabık hafta 20 liraya satılan mandalina 12 liraya kadar geriledi. Elma 25 liradan 17 liraya düşerken, portakal üstelik 20 liradan 15 liraya geriledi. Domates ise 15-20 liradan satılıyor.

Cihet pazarı esnafı Fatih Topçil, “Ara Sıra bölgelerde meyveler yetişti ve buna kapalı olarak fiyatlarda depresyon oldu. Biraz hafta önce fiyatlar biraz elan yüksekti. Sabık hafta mandalina 20 liraya yakındı fakat bollaşınca şu anda 12 liraya satılıyor. Pazarda umumi kendisine tendürüst ürünler satılır. Sabık hafta elma 20-25 liraydı, 17 liraya kadar düştü. Behişt hurması 25 liradan satılıyor. Geçen hafta 20 liralık olan portakal 15 liraya geriledi. Muz 25 liraydı, 20 liraya geriledi. Domates birlikte 15-20 liraya satılıyor” dedi.

Hal esnafı Abdullah Dalcı, sonuç ve sebzede tek sıkıntının olmadığını belirterek, “Sonuç ve sebzelerimiz bol şu anda. Iz açısından rastgele sıkıntımız namevcut. Ürünlerimiz Antalya, Mersin, Adana, Çanakkale kabil şehirlerden geliyor. Şu anda sebze ürünlerimiz mübarek geliyor. Domates, portakal, mandalina, patlıcan, biber üzere ürünler bollaştı. Patlıcan ile ekstrem biber 12-13 liradan satılıyor. Mandalina 13-14 teklik, portakal 12 liralık, elma 13 teklik, domates 10 liradan satılıyor. Bu yıl ürünlerimiz verimli” dedi.

Ürün ve göveri ürünlerinde değme sorumluluk olmadığını söyleyen hal esnafı Ertan Bozdemir, “Kâr ve göveri fiyatları geriledi, mahsulat bollaştı. hava raporu üstelik ürünleri etkiliyor. Şu anda havalar güzel. Halde domates 10 liradan satılıyor. Kumpir ve soğan ise 8-9 liradan satılıyor.

Share: