İyi Tümen Heyeti, Yedinci Yol Taşınmaya Hazırlanan Yusufelileri Dinledi.

KASIT İSTANBULLU

İYİ Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı Ünzile Yüksel başkanlığındaki İYİ Öğür heyeti, tarihinde yedinci kere taşınmaya hazırlanan Yusufeli’ni ve eskimemiş iskân birimini konuşma etti. Bozuk Yusufeli Şehremini Yusuf Kuvvetli, “Tıpkısı şişman iğne ucu kadar havalandırma imkanı olmayan binaları müstahak gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Şehir, site olamadan biz buradan yukarıya çıkmayacağız” dedi. İYİ Partili Ünzile Yüksel ise “Taşınacak şehri yaşanacak ağıl getirin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir kuzuluk getirin” diye konuştu.

Artvin’in Yusufeli ilçesi, tarihinde yedinci posta taşınmaya hazırlanıyor. Muhaceret işlemlerinin, eksikler tamamlanmadan başlatılmasını protesto eden esnaf, hafta zarfında kepenklerini indirmişti.

İYİ Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, İYİ Parti Samsun Saylav Bedri Yaşar, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök; dün, ilçenin taşınacağı yeni yerleşme birimini inceledi.

“BURADA HAYATIN DEVAM ETMESİ CINS DEĞİL”

Bedri Yaşar, yıpranmamış iskân biriminde; İYİ Partili Örs ile gelişigüzel şu açıklamaları yaptı:

“Benzeri firez var, şehrin benzeri ruhu var. Dünyanın parasını harcıyoruz, buralara. Biz ranta karşıyız. Az işlere karşıyız. Standardında yapılmayan işlere karşıyız. Bu şartlar altında burada hayatın bitmeme etmesi olabilir değil. Hastalık? Yolu, sosyal donatısı…”

İYİ Parti heyeti henüz sonraları Yusufeli halkı ile aynı araya geldi. İYİ Tümen Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, “Sorunlarımızı anlatın, hal önerilerinizi anlatın. Zaman siz konuşun. Ego da tıpkısı Yusufeliliyim, partimin temsilcisiyim ama bundan geçmiş Yusufeliliyim tığ hep ayrımsız gemideyiz” dedi.

“FIRIN YOK, OTEL YOK, YER YAĞI OFİSİ NAMEVCUT”

Yusufelili Oğuzhan Boyacı, “Kullanılmamış iskân yerimizde aldatmak fırını yok. Kullanılmamış iskân yerimizde otel bulunmayan otel. Kullanılmamış ilçede yer yaği ofisi yok” dedi.

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Sulh Demirci; “Geleceğimizden tedirginiz, psikolojimiz bozuldu, geceleri gaflet uyuyamıyoruz. Bunun sözünü sizlerden de almak istiyoruz. Altılı masadaki herkesten almak istiyoruz. Gerçekte, biz bunları MHP’den birlikte YANLIŞSIZ Öğür’den da almak isteriz. Amma yüzleri tutmadığı için gelmiyorlar. Gelseler da hiçbir olumlu belirgi alamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“BİZ BUNLARI ADALET ETMEDİK”

Çarkıt Yusufeli Belediye Başkanı Yusuf Kuvvetli ise şunları söyledi:

“Yapılan binaları gördünüz. O binaların benzeri kısmı, hele üçüncü bölgedeki binalarımızın; dayanç, fazlalık bir numara intaç, artı ikinci tekmil; tamamen doğaya gömülü. Bir şişko enjeksiyon ucu büyüklüğünde havalandırma imkanı olmayan binaları; bu Yusufeli halkına, bu TOKİ ve Şehircilik Bakanlığı müstahak gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Tığ bunun iyileştirilmesini istiyoruz. Bu bizim tabii hakkımızdır.

“REDDEDİYORUZ”

Ulaşımla ile ilişik sıkıntılarımız var. Viyadükleri gördünüz. Yusufeli’nin kalbine çakılmış, dokuz şerha hançer. Bu viyadükler; şeş yedi ay oldu, benzeri santim himmet yapmadılar. Ama diyorlar ki, ‘Biz sizi taşıyacağız.’ Taşırken hangi yapacaksınız? ’20 yıldır çektiğiniz eziyetler yetmedi. Sizi 10 kilometre yukarıya, 10 kilometre üstelik vürut, 20 esasen geriye dönersin; 40 kilometre daha öğün alarak Artvin’e gideceksiniz, Erzurum’a gideceksiniz evet bile Artvin yönündeki köylerimize gidebileceksiniz.’ Tığ bunları türe etmedik.

Eğer yönetim bazı işleri falsolu yapıyorsa, zamanında yapmıyorsa, planlamada hatalar yapıyorlarsa; bunun bedelini bu günahsız insanlara kimsenin ödetmeye hakkı yoktur. İYİ Tümen bile olsa erte iktidarda, bunu hakeza yaparsa tekrar tıpkısı şiddetli ego karşı çıkarım. Hakikat 2000 yılında, ego burada partim iktidardayken, bazen amal falsolu giderken 5000 kişiyi topladım ve yol yaptım, miting yaptım, ‘bu amal kavisli gidiyor bak, bizi anlamaya çalışın’ dedim.

“YUKARI ÇIKMAYACAĞIZ”

Bu erişim ağları tamamlanmadan, zeminlerle ilgili bir numara katlardaki eksikler tamamlanmadan, adalet sahiplikleri ile ait amal tamamlanmadan, sosyal donatılar tamamlanmadan; şehir, kent olamadan biz buradan yukarıya çıkmayacağız. Ben şahsen çıkmayacağım. Sözümün, nazımın geçtiği insanları bile benzer paye kandırma edeceğiz. Sizden istirhamım, bunu Sedir’te gündeme getirip, hal yolları bulmanız.”

İYİ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Ünzile Yüksel ise şöyle konuştu:

“O sandık gelince duymayan kulaklar açılacak inşallah. Şehirlerin ayrımsız ruhu tamam. Tarihiniz burada geçti. Atamız, dedemiz buralarda yaşadı. Irmağın kenarlarında ne şarkılar söylendi, ne ağıtlar yakıldı. Kızlarımızı elkızı ettiğimiz bu iyicene şehir, bu kasaba, bu kaza; taşınacak. Evet baraj yapılıyor, projelere katiyen cebin değiliz. Madem çilesini bu site çekiyor, az buçuk de bu site çilenin nimetlerini dahi görsün.

Taşınmıyoruz, demiyoruz. Ama taşınacak şehri yaşanacak hale getirin. İnsanların, istimlak ettiğiniz aldığınız topraklarının, para sahibi olurken ayrıca mülk verdirmeyin beyler; hassaten para istemeyin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir ağıl getirin. Okullar açılacak, beş altı önce vatandaş dedi ki yolda, bizim çocuklarımızı oradaki okula götürecekler, amade olmadan. Alt yapısı namevcut, suyu namevcut. On Paralık kimse yaşamıyor. Herkes duygudaşlık yapacak. Yönetenler de duygudaşlık yapacak ve düşünecekler. Öz çocuğu olsa, kendi ailesi olsa; hiçbir yeri hazır sıfır bire bir yere gidelim der mi?

Türkiye Cumhuriyeti tıpkısı ünsiyet devleti. On Paralık kimse hukukun üzerinde değil. Kanun karşısında teadül var. Tığ bunun takipçisiyiz, sahibiyiz. Size sözümüz olsun, ülfet çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Gene siyaseten Sedir’te hangi yapılaması gerekiyorsa yapacağız. Meclis açılacak. İnşallah çözeler o zamana büyüklüğünde. İnşallah sesinizi duyarlar.

Esasen size sözümüz olsun. Buyurun Yusufeliler. Sedir sizin olsun. O göz bile sizin olsun. Çıkın derdinizi o kürsüden milletin kürsüsünden seslendirin. Bu imkanı veriyor, İYİ Tümen. Alelade milletin sesiyiz. Onun için yola çıktık. Bizim derdimiz milletin derdini fasletmek. Onun için buradayız. Sizi dinledik. Genel başkanımıza raporumuzu sunacağız. Bir gecede, ‘böyle istedim hakeza yaptım’ diyen emir inşallah Yusufelilerin lehine bile tıpkısı ferman kullanır, sıkıntılar biter diyerek talep ediyorum.”Share: