İzmir domestik haberleri: Dikili’de Firez, Literatür ve Musahabe Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 dönüş boyunca düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e cümle kaza sakinlerini literatür, kültür ve sanatla buluşturdu.

“Betik Dikili’de Güzel” sloganıyla site tarihinde bir umde imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) teşrikimesai ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında  “1. Dikili Pusula Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Sene Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Pusula Günleri’nin küşat konuşmalarını, CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Malatya Mebus Iye Ağbaba, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ve YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Fırka Meclisi Üyesi ve İstanbul Saylav Yunus Emre, CHP Tümen Meclisi Üyesi ve Ankara Mebus Tekin Bingöl, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP Ankara Mebus Sebep Kaya, CHP 25-26. Bölüm Saylav Zeynep Altıok, CHP Tümen Meclisi Üyesi Yaşar Seyman büyüklük gündemine ilişkin görüşlerini, Mektup Günleri boyunca paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Kabaş, Mine Söğüt, Barış İnce, Içtinap Etmek Öztürk, Şükrü Erbaş gibi ülkenin maruf gazeteci, yazar ve şairleri, konuşma ve imza etkinliklerinde okurlarıyla tıpkısı araya geldi. Benzeri hafta süresince binlerce kitap seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve kent dışından mevrut vatandaşlardan yoğun bağlam gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Ekin konferans etkinliklerine ara vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2022 tarihlerinde 36. Dikili Kültür, Demokratlık ve Emek Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Sene Utku Korteji ile 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın bile kutlandığı festivalin önce gününde açım konuşmalarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kargaşa Saylav Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer ve Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında talih gündeminin değerlendirildiği panellere hatip namına CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Yüce Öztunç, CHP Faziletkâr Sıkı Kurulu Başkanı ve Artvin Saylav Gaye Bayraktutan, CHP Erdemli Sıkı Yerleşmiş Üyesi ve İzmir Saylav Yırtıkça Çelik, CHP Fırka Meclisi Üyesi ve Ankara Mebus Tasavvur Kaime, CHP İzmir Milletvekili Misyon Bakan, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Sabah Yeli Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Barış Övgün, politika bilgin Dr. Mehabetli Sap Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin en güzel müzik gruplarından Yıpranmamış Irlamak ve pop müziğin adlı isimlerinden Deniz Uluğ tayf aldı, Yıldırak ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Süt Kardeşler” oyunu sahnelendi. Edip- Direktör Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Misil” ve “Kadınlarımız, Barış ve Demokratlık” mevzulu belgesel sunumları gerçekleşti.

3 çağ süren festival süresince  Tabiiyet Yolu’nda Aerobik Raks-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Kadın Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Fayans-Seramik, Islak Çerge, Yağcıbedir Halı Nesiç Sergisi, Nurhayat Türkmen Suret Sergisi, Dikili Belediyesi Yavru Fotoğraf Kursu Sergisi, Dikili Işık Kulübü’nün Kompozit Fotoğraf Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Füru, Cenk Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, yazboz tahtası kadem, palavra şişirme, beniz pentür, kukla ve tiyatral animasyon etkinliklerinde ahenktar ilk kânun geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 AHIT BOYUNCA EDEBİYATI, KÜLTÜR  VE SANATI MEŞGUL KOMPLE YAŞADI”

Dikili Belediye Reisi Adaletli Kırgöz, “Şehir tarihinde tıpkı mebde elan imza atarak ‘1. Dikili Pusula Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında gökçe yazın konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin sunma iyice battığı düz Dikili’mizde denizden esen meltemin getirdiği iyot kokusu, kitap kokusuyla birleşerek cümle kenti sardı. Ülkemizin değerli  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce pusula seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde aktif hassaten çevre iklim ve ilçelerden gelen  çok sayıda vatandaşımızın rabıta odağı oldu” dedi.

“BALABAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Betik Günleri’nin ardından 36. Dikili Kültür, Demokrasi ve Düzentileme Festivali’ne bile ocak sahipliği yaptıklarını belirten Komutan Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Nazik Zafer’in 100. yıl dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Sene Galibiyet Korteji’i ile taçlandırdık. 3 gün süren festivalimizde ülkemizin altın yöntem insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Ilkgüz Dünya Sulh Günü’nü bile bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. Kuzey Ege’nin ışıldak yıldızı Dikili’mizi hars ve hanek kenti etme amacında kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Share: