İzmir selen! 10 Ekim Katliamında Hayatını Kaybedenler İzmir’de Anıldı

Malumat: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM GARAZ

İzmir Emek ve El Erki Güçleri, yıldırı örgütü IŞİD’in Ankara’dahi 10 Teşrinievvel 2015’te yaptığı katliamda hayatını kaybeden 103 kişiyi andı. Alsancak Garı karşısındaki 10 Teşrinievvel Anıtı’nın önündeki ihtifal töreninde, “7 yıldır unutmadık, unutturmayacağız. Bu yabanıl katliamı yapanlar dahi yaptıranlar üstelik kategorik bedelini ödeyecektir” açıklaması yapıldı. Katliamda yaşamını yitiren Sevinçli Mak’ın eşi Evrim Mak, “Ego, imdi iyileşmek istiyorum. İyileşebilmek amacıyla dahi türe istiyorum” dedi. Dilan Sarıkaya’nın babası İzzet Sarıkaya ise “Bize erbap çıkı” diyerek konuştu.

İzmir’üstelik sendikalar, sivil cemiyet örgütleri, odalar ve siyasi partilerin katımıyla oluşturulan İzmir Faaliyet El Erki Güçleri, 10 Teşrinievvel Ankara Gar katliamında hayatını kaybedenleri adlandırmak için bugün Alsancak Garı uğrunda toplandı. Garın karşısındaki 10 Ekim Anıtı’na yürüyen cıvıl cıvıl, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Onlara sözümüz sulh olacak”, “Kıyacı IŞİD, işbirlikçi AKP” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Anıt uğrunda, katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin fotoğraflarının vadi aldığı “10 Ilk Teşrin’i unutmayacağız, unutturmayacağız” bağlanmış pankart açıldı. Ürkmek duruşunda bulunulduktan sonra 10 Teşrinievvel Derneği Başkanı Mustafa Özdağ, emrihak edenlerin isimlerini okudu.

“GÖZYAŞLARIMIZ AYNI MAHIYET”

“7 yıldır unutmadık, unutturmayacağız” antetli matbuat açıklamasını, İzmir Say ve Demokratlık Güçleri hesabına DİSK Ege Kesim Temsilcisi Memiş Solgun okudu. Izah şöyle:

“Bundan eksiksiz 7 yıl geçmiş, yük ve sindirme politikaları konusunda kurulu saltanatlarını sürdürmek isteyenler, Diyarbakır ve Suruç’un ardından 10 Ilk Teşrin 2015’te Ankara’birlikte DİSK, KESK, TMMOB ve TTB eliyle düzenlenen ‘Say, Hazar ve El Erki Mitingi’ni kana buladılar. 104 canımız hunharca katledildi. Katliamın ardından bugüne kadar yegâne benzeri güç da çekilme etmedi ve yegâne bire bir mesul da mahkemelerde hesap vermedi. Katillerin ki olduğunu çakozlamak üzere katliamın kimleri ve neyi hedeflediğini girmek ehliyetli oldu. Katliamı planlayanlar, katliama engel olmayıp bindi verenleri, katliamın ardından ambulans yerine TOMA gönderenleri, yaralılara ve kitleye gazla saldıranları ve onları yönlendirenleri asla amma asla unutmayacağız. 7 sene önce ülkemizin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına temas köşesine yara düştü. Ama ayn rengimiz ne olursa olsun, gözyaşlarımız rastgele zamanki kadar bire bir renkti. Ağıtlarımız, hangi dilde yakılırsa yakılsın bütün tıpkı acıyı anlattı. Bu ülkede sulh istemenin bedelinin kırıcı olduğunu biliyorduk ki bu bedeli 104 canımızla ödedik.

“ER GEÇ KATİLLER KAYBEDECEK”

Bu yabanıl katliamı yapanlar bile yaptıranlar birlikte muhakkak bedelini ödeyecektir. Sulh isteyenleri kana bulayanlar, barışı katledenler, bu ülkenin münevver geleceğini bombalayanlar çeri evet da geç adisyon verecektir. Bu katiller seçme ne yaparlarsa yapsınlar saltanatları yıkılacaktır. Kalleşçe vurarak, öldürerek bizi kardeşlikten, barıştan vazgeçireceğini sananlar bilsin kim ağıtlarımızla, gözyaşlarımızla, acılarımızla ve umutlarımızla birleşmeye bitmeme edeceğiz. 10 Ekim’da yitirdiğimiz güvercinlerimizi anarken şurası benzeri posta daha hatırlatalım kim sulh ortamında eşitçe, özgürcesine, insancasına yaşanan ayrımsız mevki amacıyla uğraşmak, 10 Teşrinievvel’birlikte yitirdiğimiz barış güvercinlerimize borcumuzdur. Er ya bile geç katiller kaybedecek; emekten, barıştan ve demokrasiden yana olan bizler kazanacağız. Biz, İzmir Demokratlık Güçleri olarak hangi yaşadığımız coğrafyada hangi de dünyanın değme coğrafyasında kırım, çekişme ve gâvurluk istemiyoruz. Tığ; himmet, barış, el erki ve akreditasyon değerlerinin bilgili olduğu ayrımsız toplumdan yanayız. Bu nedenle yaşasın iş, yaşasın hazar, yaşasın eksiksiz demokratik bağımsız tıpkısı Türkiye.”

“BEN HİÇ İYİ DEĞİLİM, İYİLEŞMEK İSTİYORUM”

Ihtifal töreninde, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları bile konuştu. Ahiret Yolculuğu fail Mesuk Mak’ın eşi Tekâmül Mak, şunları söyledi:

“Ben on paralık bereketli değilim, iyi birlikte olmayacağız. 7 yıldır hangi yaşadığımızı tığ biliyoruz. 7 Haziran’la 1 Son Teşrin ortada ülkemizde kargaşa ortamı yaşanmaya başlamıştı. Şu dakika tekrar intihabat yaklaşıyor ve ben korkuyorum, hangimizin başında bombalar patlayacak diye niteleyerek. İktidar için gözünü nefes bürümüş birileri, bizi canlarımızdan etti. Anneleri evlatsız bıraktılar. 7 yaşındaki Deniz kızım yetim kaldı. Bunun acısını katiyen unutmayacağım. Illet gittiler? Değme ahit ahiret yolculuğu haberleri oluyordu. Bu ölüm haberleri, eş olanın ciğerini yakar. Evladının parçalarını eteğinin üstüne toplayan bir temel vardı bu ülkede. Tığ, herif yerine bunlar olmasın gelmek için gittik. Burada polis hempa demeyeceğim. Sizler bizim arkadaşımız olmayacaksınız. Mesutlar sizin üzere de gitti. Sizin tabutlarınızın başında evlatlarınız ağlamasın diyerek birlikte gitti. Adalet için, bu kadar ölümler olmasın diye gittiler. Hazar amacıyla gittiler. Barış kelimesinin bu kadar vahim denk olacağını tahmin etmezdim. O dahi yetmedi, orada yaralılarımızın üstüne gazlar sıkıldı. Birinci yıl anmasında onu bile yaşadım. Yâd üzere gittiğimiz yerde üzerimize doğal gaz sıktılar. O zaman adına getirmedikleri görevleri sonrasında bizim üzerimizde yaptılar. Celal yetkilileri, ‘O kayran bizim güvenlik çemberimizin dışında’ diyorlar. Anlayamıyorum. İki İŞİD’li, ellerini kollarını sallaya sallaya üzerlerinde bombayla bittabi geldiler? Bu soruların cevabını bozukluk alamıyoruz? Kimesne yanıt veremiyor. Ben çıktı dirilmek istiyorum. İyileşebilmek üzere da adalet istiyorum.”

“BİZE SAHİP ÇIKIN”

Katledilen Dilan Sarıkaya’nın babası İzzet Sarıkaya ise “Tığ acımızı orada gömdük, demincek savaş haset. Mahkemelerde bizi bekâr bırakmayın. 12’nci ayın 27’sinde bir mahkememiz henüz var. Bize erbap çıkı. Evveli Roboski’ye eş çıkamadık. Ankara oldu, Suruç oldu, Hastalıklı kazası oldu; bunlara erbap çıkamadık” diye niteleyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

1. VİDEO

ANMA ETKİNLİĞİNDEN DETAY GÖRÜNTÜLER

BASIN AÇIKLAMASI

2. VİDEO

KATLİAMDA YAKINLARINI KAYBEDENLERİN KONUŞMALARI

– Mesuk Mak’ın eşi Evrim Mak

– Dilan Sarıkaya’nın babası İzzet Sarıkaya

Share: