İZMİR’DE 1200 KİŞİLİK AFAD TATBİKATI BAŞLADI

İZMİR’da, bütün 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada tutmak amacıyla 1200 personelin katıldığı Bölgesel Dozaj 2022 Masabaşı ve Düzlük Tatbikatı başladı. Ilbay Müşkül Yakın Köşger, tatbikat öncesinde yaptığı konuşmada, İnsanın başına afat seçkin zaman hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Zelzele olduğu periyot AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Inanma müdürümüz da operasyon olmuştu. Ben da asansör dahi yakalanmıştım. Seçme çeşit tabii afete giderek hazırlıklı tutmak dirimsel öneme ehil dedi

Bölgesel Dozaj 2022 Masabaşı ve Kayran Tatbikatı, İzmir’in Bornova ilçesindeki Ümit Mahallesi’nde mevcut AFAD Yetişek ve Tatbikat Alanı’nda, İzmir Valisi Çetin Harbi Köşger’in dahi katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin beraberinde, Manisa, Ziyalı, Denizli, Uşak, Muğla ve Balıkesir AFAD yer müdürlüklerine ilişkin, 611’i sahada görev düz toplamda 1200 personelin katıldığı tatbikatta enkazda kontrol istirdat, akarsu ve selde kontrol kurtarma, güvenlik ve asayişin sağlanması, enkazın kaldırılması, haberleşmenin sağlanması, hasar tespitinin yapılması, küçükbaş hayvanların nakli üzere haddinden fazla sayıda cıvıltı yürütme edildi. 184 aracın katıldığı tatbikat kapsamında, TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Beğeni Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi’nde girmek üzere, 4 ayrımlı lokasyon üstelik değişik arama kurtarma çalışmaları yapılacak.

‘DEPREMİN OLDUĞU BÖLÜM AFAD MÜDÜRÜMÜZ EVİNİ TAŞIMAYA GİTMİŞTİ’

Manevra öncesinde mütekellim İzmir Valisi Zor Sadık Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname edip, Herkese kazasız belasız ve afetsiz günler diliyorum. Afetler bilindiği amacıyla nerede, hangi devir, hangi büyüklükte ve kuşkusuz meydana geleceği baştan bilinmeyen ve adisyon edilemeyen hâller. Bu nedenle, insanın çoğu ahit afetlere hazırlıksız yakalandığı ve fert ve mülk kaybına de hastalık olduğu malumumuz. İnsanın başına afat seçkin zaman hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü yeni atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Zelzele olduğu dolaşma AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Inanma müdürümüz da operasyon olmuştu. Ben de asansör de yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle son kendisine ilimizde gerçekleşen 30 Ekim 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami yer sarsıntısı gerçeğini tıpkı kez henüz bizlere hatırlattı dedi.Afet ve ivedili durumlarda devletin kamu imkanları uymazlık gören vatandaşlar için seferber edilerek, tam engelleme ve düzeltme çalıştırmaları yürütülmektedir. diyen vali Köşger, şöyle bitmeme etti Zaman yürütme edilecek bu tatbikatta, İzmir Kıran Müdahale Planı’nda alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve her an görev almaya hazır kuzuluk getirilmesi, hizmet gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde iş yapması amaçlanmıştır dedi.

Share: