İzmir’de envantere katılacak yeni ölçüm cihazı Ege’nin rüzgar potansiyelini araştıracak

İzmir Faziletli Uygulayım Bilimi Enstitüsü (İYTE) Erke Sistemleri Mühendisliği Bölümü Doktor Akademisyen Ferhat Bingöl, İYTE bünyesinde envantere katılacak rüzgar ölçüm cihazıyla Iye Denizi’nin deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi potansiyeline ait elan net bilgilere cemaat olacaklarını bildirdi.

Bingöl, Bahir Üstü Erke Teknolojileri Fuarı ve Konferansı Marentech Expo’da yaptığı sunumda, Türkiye’nin iri bir deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesine eş olduğunu söyledi.

Haritaların bu potansiyeli gösterdiğini nâkil Bingöl, söz konusu kapasitenin yeri ve miktarı üstüne kesin bilgiye yerinde takdir olmadığı için elan sahip olunmadığını anlattı.

Bingöl, İYTE bünyesinde açılması planlanan Rüzgar Enerjisi Meteorolojisi ve Çevresel Imtihan ve Analiz Merkezi (RÜZMER) ile bu konularda icraat yapmayı planladıklarına belen ederek, şu anda Türkiye’nin bahir üstü rüzgar enerjisi potansiyeline yönelik uydudan alınan rüzgar verilerinin analizinin mevcut olduğunu bildirdi.

Bu verilerin belirsizliklerinin haddinden fazla efdal olduğuna değinen Bingöl, şunları kaydetti:

“Bunlara dayanarak takkadak nereye direkt kurmanız, nerede ölçüm yapmanız gerektiğini bulabiliyorsunuz. Ama yatırım için mali aşamaya geçilecek bilgiye cemaat değil. Bunlar şu anda var olan teknolojiler. Fakat uydudan aldığım verilerle yaptığım İzmir denizindeki sığa analizi sonucunda bir nice bölgede alelhusus Dikili, Çandarlı, Foça üçgeninde nazik ayrımsız kapasitemiz olduğu görülüyor. Müphemiyet efdal olduğu üzere bununla yatırım yapamıyoruz. Ama genişlik azından nerede takdir yapmamız gerektiğini artık biliyoruz İzmir için. Bu noktada İzmir Kalkınma Ajansı destekleriyle benzeri offshore takdir çalışmamız kabul etmek için.”

RÜZMER, 2023’te faaliyete başlayacak

Bingöl, RÜZMER envanterine katılacak kullanılmamış cihaz sebebiyle ölçümleri henüz ense seviyelere çekebileceklerini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Bu de teferruatlı vuzuh lidar takdir cihazı. Bu cihazla, 15 kilometreye kadar takdir yapabiliyorlar. Karasal benzeri noktaya koyduğumuzda bizim kabil periferi kesimi elden bent alanı olan zira bizim Yunanistan’la sınırımızdan çevre ilgimizi çeken alan geçmiş 20 kilometre. Biz filhakika daha çok ileriye gitmek istemiyoruz. O yüzden söz gelimi böyle benzeri cihazı berri tıpkısı noktaya koyduğunuz antlaşma tarama yaparak bütün sahildeki verileri alabiliyorsunuz. Bunu peyk verileriyle birleştiriyoruz evet bile durumunda yapacağımız ölçümlerle birleştiriyoruz. Yani destek cihazları yardımıyla henüz çok malumat elde edebileceğiz. Bunları birleştirip kullandığınız ahit çokça kesin aynı şekilde offshore alanın taramasını yapabiliyorsunuz. Bu cihaz Türkiye’de ilk kez bizim merkezimizde olacak.”

RÜZMER namına bu hizmeti verebileceklerini aktaran Bingöl, “Bu aygıt geldiğinde 12 kilometrede çalıştırmayı planlıyoruz. 12 kilometrede çalıştırdığımızda İzmir’in denizleriyle ilgili temas yeri tarama şansımız olacak. Gücük süreli, üç dört mahiye ölçümlerle etraflı kesiksiz yerinde ölçümlerinizi birleştirerek bu atlasları güncelleyip daha spesifik lokasyonları seçebileceğiz. İzmir Kalkınma Ajansı’yla yaptığımız projede bu verileri ücretsiz yerine yatırımcılara sunmayı planlıyoruz. Bu sayede, İzmir’in Türkiye’deki önce offshore tesisine sahip olacağını düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

Bingöl, RÜZMER’in 2023’ün eş ayından itibaren hizmet vermeye başlayacağını birlikte sözlerine ekledi.

Share: